Poniedziałek, 29 maja 2017

  Statek kosmiczny Sojuz MS-04 zmierza ku stacji kosmicznej

  21 kwietnia 2017, 09:45
    Dodaj komentarz

  Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-04 z Rosjaninem Fiodorem Jurczychinem i Amerykaninem Jackiem Fischerem wszedł wczoraj po starcie z kosmodromu Bajkonur na orbitę wokółziemską zmierzając ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała kontrola lotu.

  Statek kosmiczny Sojuz MS-04 zmierza ku stacji kosmicznej

  Start nastąpił o godzinie 9:13 czasu polskiego. Według agencji TASS, trzecie i przewidziane dla nierosyjskiego astronauty miejsce w Sojuzie MS-04 pozostało puste dlatego, że nie udało się w krótkim czasie znaleźć odpowiednio wyszkolonego kandydata. Jego fotel zajął 70-kilogramowy kontener ładunkowy.

  58-letni Jurczychin wyruszył na orbitę już po raz piąty, natomiast 43-letni Fischer jest kosmicznym debiutantem. Obaj mają powrócić na Ziemię 3 września na pokładzie Sojuza MS-04 wraz z pełniącą obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykanką Peggy Whitson. W najbliższy poniedziałek pobije ona wynoszący dotąd 534 dni rekord łącznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie. Whitson towarzyszą obecnie na stacji orbitalnej Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.

  Początkowo planowano, że Sojuzem MS-04 polecą dwaj Rosjanie a nie jeden, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżącego roku rosyjską obsadę ISS z trzech do dwóch osób.

  Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołączenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastąpi nie wcześniej niż jesienią 2018 roku.


  PAP

  Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl

  Komentarze 0

  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

   
  Reklama

  Ostatnio komentowane

   
  Reklama