ZŁOTO DLA PRZEDMIEŚCIA

ECHO Rzeszowa / Ryszard ZatorskiDodaj komentarz: 0
Nr 02/254, 1 lutego 2017

To nie jest pierwszy i jedyny laur, jakim doceniona została w Horyńcu-Zdroju praca artystyczna Teatru Przedmieście Anety Adamskiej. Ale ten był najwyższej rangi – bo na 38. Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form ów teatr z Rzeszowa otrzymał główną nagrodę – Złoty Róg Myśliwski Króla Jana.

Oceniało jury, któremu przewodziła Józefa Zając, a w składzie byli Tomasz Stockinger, Łukasz Drewniak i Henryk Hryniewicki.

Biesiada horyniecka jest jednym z najstarszych w kraju festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form, prestiżowym ogólnopolskim spotkaniem teatrów dramatycznych, kabaretów, teatrów wizji i ruchu, poezji i monodramów. Teatr Anety Adamskiej zaprezentował się w tym gronie bardzo profesjonalnie, przedstawiając spektakl pod tytułem „Podróż” wedle powieści „Józef i jego bracia” Manna, adaptowanej przez Anetę Adamską i w
jej reżyserii. Spektakl znany dobrze rzeszowskim widzom, poczynając od premierowego pokazu we wrześniu
2015 roku podczas festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor.

Zwraca uwagę w tym widowisku zwięzłość akcji oraz scenograficzna i kostiumowa wielorakość i metaforyczność,
jak choćby w „wybudowanej” studni na pustyni zakreślonym kręgiem piasku. Legendę biblijnego Józefa – którego sugestywnie kreuje Jakub Adamski w obu wcieleniach, bo także jako namiestnika egipskiego faraona – oraz jego braci, które to role grają wytrawnie Paweł Sroka i Maciej Szukała, dopełniają kobiece postaci w wykonaniu samej Anety Adamskiej i Moniki Adamiec. Opowieść sprzed tysięcy lat, znana powszechnie z biblijnych przekazów, ma uniwersalne przesłania, co bardzo trafnie wyraża Józef, którego największą „wadą” jest ufność i uczciwość. Tego, co akurat nie jest powszechne w naszej codzienności. Gratulacje dla twórczyni Teatru Przedmieście i wszystkich tam dziejących się zdarzeń scenicznych – która konsekwentnie pomnaża widzom doznania estetyczne i kształtuje ich wyobraźnię sceniczną. Gratulacje dla wykonawców „Podróży”. Główna nagroda horynieckiej Biesiady jest kolejnym, znakomitym potwierdzeniem kunsztu artystów Przedmieścia.

Dla kronikarskiej rzetelności dodać należy, że na tegorocznym festiwalu w Horyńcu-Zdroju, który dział się od 19 do 22 stycznia br., komisja konkursowa Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana przyznała Teatrowi Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie za spektakl „Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” w reżyserii Roberta Kaczorowskiego. A Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana przypadł Teatrowi Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu za spektakl „Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” w reżyserii Pawła Sroki, tego samego artysty, który jest jednym z filarów aktorskich w Przedmieściu i scenograficznieozdabia wszystkie widowiska w tym teatrze. Indywidualne dokonania twórcze na Biesiadzie honoruje się Misami Borowiny: Złotą otrzymał duet aktorów, Lena Witkowska i Mateusz Zadala z Teatru Krzyk zMaszewa, występujący w spektaklu „To face”; Srebrną – Bartosz Mazurkiewicz za monodram „Koniec” wg Samuela Becketta z Teatru KOD w Dębnie; Brązową Paweł Drzewiecki, reżyser spektaklu „Dziób w dziób” z Tyskiego Teatru Słowa.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: brak

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

 

Dodaj komentarz

X
Reklama

Najnowsze wiadomości

Historyczny wyczyn Russella Westbrooka

11:15, 23 marca 2017, Sport
Russell Westbrook został pierwszym w historii ligi NBA koszykarzem, który uzyskując…

Wiceszef polskiego MSWiA: Nie…

11:00, 23 marca 2017, Polska
Polska policja jest w kontakcie z brytyjską. Ostatnio zwiększamy liczbę oficerów…

Nożyczkami porysowała samochodowe karoserie

10:18, 23 marca 2017, Regionalne
Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili i zatrzymali 40-letnią mieszkankę powiatu…

Piękny gol Podolskiego na pożegnanie w…

10:00, 23 marca 2017, Sport
Niemcy wygrały z Anglią 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu piłkarskim rozegranym w Dortmundzie.…

Dzisiaj 73. rocznica zbrodni w Markowej

09:40, 23 marca 2017, O tym się mówi
Nad ranem, ok. godziny piątej, 24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu…

Wang rywalką "Isi" w drugiej…

08:45, 23 marca 2017, Sport
Chińska tenisistka Qiang Wang będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w drugiej rundzie…

Reklama