ZŁOTO DLA PRZEDMIEŚCIA

ECHO Rzeszowa / Ryszard ZatorskiDodaj komentarz: 0
Nr 02/254, 1 lutego 2017

To nie jest pierwszy i jedyny laur, jakim doceniona została w Horyńcu-Zdroju praca artystyczna Teatru Przedmieście Anety Adamskiej. Ale ten był najwyższej rangi – bo na 38. Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form ów teatr z Rzeszowa otrzymał główną nagrodę – Złoty Róg Myśliwski Króla Jana.

Oceniało jury, któremu przewodziła Józefa Zając, a w składzie byli Tomasz Stockinger, Łukasz Drewniak i Henryk Hryniewicki.

Biesiada horyniecka jest jednym z najstarszych w kraju festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form, prestiżowym ogólnopolskim spotkaniem teatrów dramatycznych, kabaretów, teatrów wizji i ruchu, poezji i monodramów. Teatr Anety Adamskiej zaprezentował się w tym gronie bardzo profesjonalnie, przedstawiając spektakl pod tytułem „Podróż” wedle powieści „Józef i jego bracia” Manna, adaptowanej przez Anetę Adamską i w
jej reżyserii. Spektakl znany dobrze rzeszowskim widzom, poczynając od premierowego pokazu we wrześniu
2015 roku podczas festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor.

Zwraca uwagę w tym widowisku zwięzłość akcji oraz scenograficzna i kostiumowa wielorakość i metaforyczność,
jak choćby w „wybudowanej” studni na pustyni zakreślonym kręgiem piasku. Legendę biblijnego Józefa – którego sugestywnie kreuje Jakub Adamski w obu wcieleniach, bo także jako namiestnika egipskiego faraona – oraz jego braci, które to role grają wytrawnie Paweł Sroka i Maciej Szukała, dopełniają kobiece postaci w wykonaniu samej Anety Adamskiej i Moniki Adamiec. Opowieść sprzed tysięcy lat, znana powszechnie z biblijnych przekazów, ma uniwersalne przesłania, co bardzo trafnie wyraża Józef, którego największą „wadą” jest ufność i uczciwość. Tego, co akurat nie jest powszechne w naszej codzienności. Gratulacje dla twórczyni Teatru Przedmieście i wszystkich tam dziejących się zdarzeń scenicznych – która konsekwentnie pomnaża widzom doznania estetyczne i kształtuje ich wyobraźnię sceniczną. Gratulacje dla wykonawców „Podróży”. Główna nagroda horynieckiej Biesiady jest kolejnym, znakomitym potwierdzeniem kunsztu artystów Przedmieścia.

Dla kronikarskiej rzetelności dodać należy, że na tegorocznym festiwalu w Horyńcu-Zdroju, który dział się od 19 do 22 stycznia br., komisja konkursowa Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana przyznała Teatrowi Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie za spektakl „Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” w reżyserii Roberta Kaczorowskiego. A Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana przypadł Teatrowi Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu za spektakl „Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” w reżyserii Pawła Sroki, tego samego artysty, który jest jednym z filarów aktorskich w Przedmieściu i scenograficznieozdabia wszystkie widowiska w tym teatrze. Indywidualne dokonania twórcze na Biesiadzie honoruje się Misami Borowiny: Złotą otrzymał duet aktorów, Lena Witkowska i Mateusz Zadala z Teatru Krzyk zMaszewa, występujący w spektaklu „To face”; Srebrną – Bartosz Mazurkiewicz za monodram „Koniec” wg Samuela Becketta z Teatru KOD w Dębnie; Brązową Paweł Drzewiecki, reżyser spektaklu „Dziób w dziób” z Tyskiego Teatru Słowa.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: brak

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

 

Dodaj komentarz

X
Reklama

Najnowsze wiadomości

Urodowe przykazania Belli Hadid

09:00, 23 czerwca 2018, Lifestyle
Jedna z najbardziej rozchwytywanych modelek zachwyca nie tylko za sprawą nienagannej…

Uber pozwoli użytkownikom wybrać tańszy…

08:30, 23 czerwca 2018, Świat
Uber pozwoli użytkownikom wybrać tańszy przejazd, pod warunkiem że zaczekają -…

Chłodnik malinowy, czyli zupa owocowa inaczej

07:00, 23 czerwca 2018, Lifestyle
Zimna zupa to coś, po co szczególnie chętnie sięgamy w upalną pogodę. Jeśli marzy nam się…

Badanie: 39 proc. firm w Polsce…

07:00, 23 czerwca 2018, Polska
39 proc. firm zatrudnia pracowników spoza UE, najwięcej branża budowlana - wynika z…

Glik trenuje pełną parą

18:30, 22 czerwca 2018, Sport
Trener przygotowania fizycznego piłkarskiej reprezentacji Polski Remigiusz Rzepka…

"Chcemy, by Polacy mieli pewność,…

18:30, 22 czerwca 2018, O tym się mówi
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes wyraziła nadzieję, iż…

Reklama