Menu

Barnier: Chcę odnieść sukces w negocjacjach ws. Brexitu

Barnier: Chcę odnieść sukces w negocjacjach ws. Brexitu
Michel Barnier spotkał się w Polsce m.in. z premier Szydło. (Fot. Twitter/Michel Barnier)
W imię wspólnego dobra chcę odnieść sukces w negocjacjach ws. Brexitu - podkreślił główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier. Wymienił trzy warunki tego sukcesu: zachowanie jedności państw UE, eliminacja obszarów niepewności i uporządkowanie chronologiczne Brexitu.

Barnier wraz z dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Markiem Prawdą wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Negocjator KE zaznaczył, że negocjacje ws. Brexitu będą prowadzone dopiero po zakończeniu wyborów i wyłonieniu nowych władz w Wielkiej Brytanii - najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca. Jak dodał, po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię trzeba będzie stworzyć zrównoważoną trwałą relację, którą określił jako "nowe partnerstwo".

"Trzeba będzie to partnerstwo zapisać w jednym lub kilku nowych traktatach, które będą musiały zostać ratyfikowane przez parlamenty narodowe" - zaznaczył Barnier.

Według głównego negocjatora KE ds. Brexitu, ratyfikacje państw członkowskich nie mogą być improwizowane, lecz powinny zostać dokładnie przygotowane "we wzajemnym szacunku, dialogu, przejrzystości, w debacie również z obywatelami".

Barnier podkreślił również, że w kwestii negocjacji ws. Brexitu konsultuje się m.in. z wiceszefem polskiego MSZ Konradem Szymańskim. "Moje nastawienie jest takie, że chcę w imię wspólnego dobra odnieść sukces w tych negocjacjach" - zadeklarował.

Przestrzegał również przed brakiem porozumienia ws. Brexitu. Według Barniera, tzw. twardy Brexit wywołałby negatywne konsekwencje zarówno dla 27 państw, które pozostaną w UE, jak i samej Wielkiej Brytanii, m.in. pod względem przepływu osób i transportu. "Nie wyobrażam sobie tej sytuacji, musimy wszystko zrobić, żeby tego uniknąć" - dodał.

"Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw, jeśli chodzi o przedstawianie swoich oczekiwań" w stosunku do procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, a co za tym idzie - "stopień wzajemnego porozumienia jest bardzo wysoki" - przekazał z kolei sam Konrad Szymański. 

"We wszystkich najważniejszych sprawach doskonale rozumiemy motywy swojego stanowiska wzajemnie" - ocenił. "Zależy nam na tym, żeby nie tylko wytyczne, które kształtujemy na poziomie państw, ale również dyrektywy negocjacyjne Komisji Europejskiej zawierały wszystkie elementy ważne z naszego punktu widzenia i myślę, że jesteśmy tego bardzo bliscy" - dodał wiceszef MSZ ds. europejskich.