Dwie osoby ranne po wybuchu gazu w domu Sandomierzu
20 marca 2017, 14:00   Brak komentarzy    
Dwie osoby ranne po wybuchu gazu w domu Sandomierzu
Butle gazowe wymieniać w autoryzowanych punktach. Fot. UM Olsztyn
Dwie osoby trafiły w poniedziałek rano do szpitala po pożarze, który powstał w wyniku wybuchu ulatniającego się z butli gazu, w domu jednorodzinnym w Sandomierzu - poinformowali strażacy.
Jak powiedział oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu Sylwester Kochanowicz, do wybuchu doszło ok. godz. 7.00 w domu jednorodzinnym przy ul. Zamiejskiej. "Zgłoszenie dotyczyło pożaru butli gazowej. Na miejscu okazało się, że wybuchł gaz, który ulatniał się z butli, co spowodowało pożar" – opisywał Kochanowicz.

W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby. Poparzonych przetransportowano do sandomierskiego szpitala.

Kochanowicz dodał, że została naruszona konstrukcja domu. "Na miejsce wzywano powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który oceni, czy budynek nadaje się do użytkowania" - dodał. Na miejscu zdarzenia pracują m.in. cztery zastępy strażaków i policja.

To trzeci wybuch gazu ulatniającego się z butli w woj. świętokrzyskim w 2017 r. W 2016 r. podobnych pożarów w domach regionu było dziesięć. "Butle same w sobie są bezpiecznymi urządzeniami. Jeżeli jest wybuch, to najczęściej to wybuch gazu który ulotnił się z butli, np. przy próbie jej podłączenia. Często jest tak, że użytkownicy nie dbają o węże przy instalacjach albo gaz ulatnia się po zalaniu kuchenki, która nie ma odpowiedniego zabezpieczenia" - wyjaśnił rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej Paweł Ksel.

Ksel podkreślił, że ważne jest, by butle gazowe wymieniać w autoryzowanych punktach, co daje gwarancję, że zostały prawidłowo napełnione i są sprawne pod względem technicznym. Przypomniał, że zabronione jest napełnianie butli na stacjach paliw.

PAP / Luis D.
Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl
Reklama
Jeżeli masz ciekawego news'a -
i chcesz się nim podzielić
Napisz do nas!

Waluty więcej walut »

Kurs NBP z dnia: 2017-07-21
Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7190 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2311 zł +0.02 zł
Hrywna (Ukraina) 1 UAH (?) = 0.1402 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6320 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8195 zł -0.01 zł
Przelicznik walut
na
Reklama