Menu

Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego znaleziono koło Krosna

Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego znaleziono koło Krosna
Messerschmitt Bf 109. Fot. Getty Images
Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego z czasów II wojny ¶wiatowej znaleziono w poniedziałek w ¦wierzowej k. Krosna.
"W trakcie prac budowlnych na prywatnej działce koparka natrafiła na ¶migło oraz fragment silnika samolotu wojskowego. Z zachowanej tabliczki znamionowej można przypuszczać, że jest to samolot typu Messerschmitt" – powiedział oficer prasowy kro¶nieńskiej policji Paweł Buczyński.

Prace budowalne przerwano, a miejsce znaleziska zabezpieczyła policja. "Przebadano też teren, czy w pobliżu nie ma amunicji lub niewybuchów" – dodał Buczyński.

O odkryciu szcz±tków poinformowano służby konserwacji zabytków oraz historyków. Jest to kolejne odkrycie samolotu z czasów II wojny ¶wiatowej, który znaleziono w okolicach lotniska w Kro¶nie. Kilka lat temu w jednej z okolicznych wsi wykopano dobrze zachowany samolot z tego okresu czasu.

Istniej±ce od lat 30. XX wieku lotnisko w Kro¶nie w czasie okupacji niemieckiej było wykorzystywane przez Niemców, m.in. w trakcie wojny ze Zwi±zkiem Sowieckim. Oprócz lotniska w Kro¶nie Luftwaffe korzystało także z dwóch innych położonych w pobliżu Krosna lotnisk w Moderówce i Łężanach.