Menu

Macron idzie jak burza. Jego partia sięga po pełnię władzy

Macron idzie jak burza. Jego partia sięga po pełnię władzy
Sukces wyborczy pozwala na sformowanie rz±du, który będzie mógł wdrożyć reformy zapowiedziane w programie Macrona. (Fot. Getty Images)
Partia LREM prezydenta Francji Emmanuela Macrona wraz z koalicyjn± parti± MoDem zdecydowanie zwyciężyły wczoraj w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, zdobywaj±c co najmniej 301 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - podało francuskie MSW po przeliczeniu 92 proc. głosów.

Według czę¶ciowych oficjalnych wyników opublikowanych przez ministerstwo, partia La Republique en Marche (LREM) zdobyła 263 miejsca, a jej sojusznicze ugrupowanie MoDem 38. Większo¶ć bezwzględna w niższej izbie francuskiego parlamentu wynosi 289 mandatów.

Drugie miejsce w wyborach zajęli centroprawicowi Republikanie i ich sojusznicy, zdobywaj±c zgodnie z dotychczasowymi danymi MSW 124 miejsca. Oznacza to, że będ± w izbie największym klubem opozycyjnym.

Sukces wyborczy pozwala LREM i MoDem na sformowanie rz±du, który będzie mógł wdrożyć reformy zapowiedziane w programie wyborczym Macrona, pocz±wszy od reformy kodeksu pracy. Oznacza także odsunięcie od władzy tradycyjnych dużych partii na prawicy i lewicy, które do tej pory na przemian sprawowały władzę we Francji.