Menu

Miasto we Włoszech zapłaci 1 800 euro każdemu, kto zechce tam zamieszkać

Miasto we Włoszech zapłaci 1 800 euro każdemu, kto zechce tam zamieszkać
Urokliwe miasto we Włoszech szuka nowych mieszkańców. (Fot. www.viaggiareinpuglia.it/screenshot)
Burmistrz Nicola Gatta chce, aby ¶redniowieczne miasteczko na południu Włoch wróciło do dawnej ¶wietno¶ci. Jeszcze niedawno zamieszkiwało je 8 tysięcy osób, dzi¶ - tylko 2 700. Włodarze Candeli s± więc gotowi zapłacić, byle tylko znaleĽli się nowi rezydenci.


Miejscowo¶ć jest niezwykle piękna, ma wiele krętych uliczek, barokowych budynków i białych domów, otoczona jest malowniczymi, zielonymi wzgórzami oraz lasami. „Młodzi wyjeżdżaj± z okolicy w poszukiwaniu pracy, miastu grozi więc, że stanie się siedzib± duchów” – cytuj± rezydentów media.

Candela w Pulii tętniła kiedy¶ życiem, przeżywała nawet oblężenie turystów, którzy nazywali j± "małym Neapolem”. Po typowym dla włoskiego miasta gwarze i tłoku nie ma ¶ladu, a władze głowi± się, jak na nowo przyci±gn±ć do niego ludzi.

Władze miasta nie mog± się doczekać nowych mieszkańców, chętnym stawiaj± jednak pewne warunki. Nowy rezydent musi znaleĽć pracę, a wysoko¶ć premii od miasta różni się w zależno¶ci od sytuacji kandydata na nowego mieszkańca Candeli. Otóż osoba samotna, która zdecyduje się przeprowadzkę otrzyma 800 euro, para może liczyć na 1 200 euro, a rodzina odpowiednio 1 500 lub 1800 euro.