Menu

Naukowcy: Makaron z dodatkiem m±ki jęczmiennej ochroni serce

Naukowcy: Makaron z dodatkiem m±ki jęczmiennej ochroni serce
Makaron na zdrowie? (Fot. Thinkstock)
Makaron wzbogacony o dodatek m±ki jęczmiennej może pomóc ochronić serce przed zawałem - ustalili włoscy naukowcy z Pizy. Jak twierdz±, wła¶ciwo¶ć tę zawdzięcza beta- glukanowi, czyli rodzajowi rozpuszczalnego błonnika pokarmowego.


Dzięki dodatkowi beta-glukanu, który uważany jest za przyjaciela serca, tworz± się naturalne "bypassy" - zapewniaj± po serii przeprowadzonych badań badacze z Instytutu Nauki o Życiu uniwersytetu ¦więtej Anny.

Vincenzo Lionetti, które je koordynował, powiedział włoskim mediom, że po raz pierwszy wykryto metodę sprzyjaj±c± formowaniu się naturalnych bypassów serca w wyniku podania produktu żywno¶ciowego. W tym przypadku, wyja¶nił, jest nim m±ka jęczmienna dodana w trakcie produkcji makaronu.

Ponadto naukowcy zapewnili, że spożywanie takiego makaronu nie powoduje wzrostu wagi ciała.

Wyniki tych badań przedstawiono tuż przed ¦wiatowym Dniem Makaronu, który będzie obchodzony 25 paĽdziernika już po raz 19. Ogłosiły go włoskie i zagraniczne stowarzyszenia producentów, w¶ród nich IPO (International Pasta Organisation).

Przed kolejn± edycj± obchodów poinformowano, że w ci±gu ostatnich 20 lat produkcja makaronu na ¶wiecie wzrosła o 57 proc. i obecnie wynosi ponad 14 mln ton rocznie. Oczywi¶cie prym wiod± Włochy, ojczyzna makaronu. Co czwarte danie z niego na ¶wiecie powstaje z włoskiego makaronu.