Menu

Niedźwiedź zamieszkał pod Dynowem

Niedźwiedź zamieszkał pod Dynowem
Fot. Nadleśnictwo Dynów
Leśnicy z Nadleśnictwa Dynów zaobserwowali niedźwiedzia brunatnego, który mógł na stałe tam zamieszkać. Jego tożsamość potwierdziła fotopułapka.
W lipcu na terenie Nadleśnictwa Dynów wielokrotnie obserwowano tropy niedźwiedzi, zdarzały się też leśnikom spotkania z nimi z większej odległości. Zmierzone przez służby terenowe tropy tego drapieżnika wskazują, że był to około dwuletni, samodzielnie wędrujący osobnik.

Na identyfikację wizerunku misia pozwoliła leśna fotopułapka.

- Leśnicy zamontowali ją na śródleśnej polanie w leśnictwie Żohatyn, w miejscu, gdzie kilkakrotnie obserwowano tropy - mówi Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. - W nocy z 13 na 14 lipca aparat zarejestrował młodego niedźwiedzia brunatnego. Kilkakrotna obserwacja tropów i zgłoszone nam zniszczenia w leśnych pasiekach pozwalają sądzić, że niedźwiedź mógł zadomowić się na dobre w lasach Nadleśnictwa Dynów, w których do tej pory drapieżniki te nie występowały - dodała.

W lasach RDLP w Krośnie żyje obecnie około 200 niedźwiedzi, głównie w Bieszczadach, ale coraz częściej spotykane są tez w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim.