Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro
13 sierpnia 2017, 06:00   Brak komentarzy    
Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro
Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom. (Fot. Getty Images)
"Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy" - kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała zwiększenie niemieckiej pomocy do 50 mln euro. Słowa te padły po spotkaniu w Berlinie poświęconym przede wszystkim migracji z Libii do Europy.

Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała wczoraj m.in. z wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców Filippo Grandim i dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Williamem Lacy Swingiem .

Zdaniem Merkel, Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii. "Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu" - zaznaczyła, dodając, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz IOM o to się troszczą.

Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej. "Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem" - podkreślił wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec. "Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. "Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.


PAP / Jacek Lepiarz / ldn / A.C.
Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl
Reklama
Jeżeli masz ciekawego news'a -
i chcesz się nim podzielić
Napisz do nas!

Waluty więcej walut »

Kurs NBP z dnia: 2017-08-21
Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6882 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2747 zł -0.01 zł
Hrywna (Ukraina) 1 UAH (?) = 0.1430 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6408 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7641 zł -0.03 zł
Przelicznik walut
na

Ostatnio komentowane

 
Reklama