Menu

Polska młodzież spędza w internecie średnio cztery godziny na dobę

Polska młodzież spędza w internecie średnio cztery godziny na dobę
Eksperci oceniają, że tzw. millenialsi nie są w stanie funkcjonować w społeczeństwie bez dostępu do internetu. (Fot. Thinkstock)
99 proc. młodych ludzi ma dostęp do internetu w domu, a 97 proc. korzysta z niego za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Młodzież spędza w sieci średnio cztery godziny na dobę, godzinę więcej niż jeszcze trzy lata temu - wynika z najnowszych danych CBOS.

Badanie wykazało, że aktywność online młodzieży w znacznym stopniu jest zdeterminowana przez płeć. Chłopcy częściej grają w gry sieciowe i hazardowe, natomiast dziewczęta koncentrują się raczej na kontaktach towarzyskich, nauce, odwiedzaniu sklepów internetowych i śledzeniu blogów.

Trzy czwarte uczniów to przeciętni internauci, w przypadku jednej piątej korzystanie z sieci generuje problemy związane z jej nadużywaniem, natomiast czterech na stu młodych ludzi przejawia symptomy uzależnienia. Problem dotyczy przede wszystkim tych, którzy spędzają w internecie więcej niż sześć godzin dziennie. Symptomy uzależnienia od internetu częściej niż przeciętnie przejawiają respondenci, dla których główną aktywnością w sieci jest udział w grach hazardowych.

Zainteresowanie młodych ludzi hazardem wzrosło w porównaniu z 2013 r. Większość młodych graczy ma subiektywne poczucie finansowej "opłacalności" hazardu: spośród grających blisko dwie trzecie zadeklarowało wyższe wygrane niż nakłady na grę w skali roku.

W badaniu spytano również młodych ludzi o ich oczekiwania i najważniejsze dla nich wartości. Lista oczekiwań młodzieży od lat kształtuje się podobnie. Najważniejsze są miłość i przyjaźń oraz udane życie rodzinne i dzieci. W następnej kolejności młodzi ludzie stawiają na życie zawodowe: pracę zgodną z zainteresowaniami, osiągnięcie wysokiej pozycji, zrobienie kariery oraz zdobycie majątku.