Menu

William i Kate już w Warszawie. Spotkali się z parą prezydencką

William i Kate już w Warszawie. Spotkali się z parą prezydencką
Polacy ochoczo przywitali książęcą parę w Warszawie. (Fot. Getty Images)
Dziś po godz. 13:30 (czasu GMT+1) w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate na pokładzie. Para książęca spotkała się następnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego z prezydentem Andrzejem Dudą oraz pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Parę książęcą przywitali na lotnisku szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Rozpoczynająca się trzydniowa wizyta pary książęcej w Polsce jest ich pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszą poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta.

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkali w Belwederze, który został przystosowany do obecności dzieci. Do ich dyspozycji oddano m.in. drewniane zabawki, samolot, wózek dla lalek oraz małe tipi. W ogrodach Belwederu postawiono zjeżdżalnie.   

Księżna Kate z Agatą Dudą. (Fot. Getty Images)

Para prezydencka pożegnała parę książęcą o godz. 15:15 czasu lokalnego. Następnie zaplanowano spacer po Krakowskim Przedmieściu - William i Kate udali się z Pałacu Prezydenckiego pod pomnik Adama Mickiewicza.

Obie pary, książęca i prezydencka, udały się następnie do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się z weteranami. Para książęca weźmie jeszcze dziś udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. 

Wieczorem z kolei odbędzie się przyjęcie w Łazienkach Królewskich, na którym książę William wygłosi przemówienie.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą w Gdańsku. Wizyta pary książęcej zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.