listopad21wtorek
Polecamy: 28 listopad 2017
Koncert Byle nie o Miłości

Z cyklu Jesień na Zamku. Piosenki Agnieszki Osieckiej. »

listopad
21wt
22śr
23cz
24pt
25so
26n
27po
28wt
29śr
30cz
grudzień
1pt
2so
3n
4po
5wt
6śr
7cz
8pt
9so
10n
11po
12wt
13śr
14cz
15pt
16so
17n
18po
 
na skróty: Imprezy studenckie» Pokaż:

Wakacje z Muzeum Kresów

Poleć znajomemu Dodaj komentarz
 
Wakacje z Muzeum Kresów

 
do 24 sierpnia 2017, godzina: w opisie, cena: w opisie
Imprezy i wydarzenia » Kulturalny Mix

Wakacje z Muzeum Kresów

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na cykl letnich zajęć, w tym roku poświęconych Japonii

I. „SPOTKANIE Z JAPONIĄ” – 6 lipca, godz. 11.00 – 13.00
Dlaczego Japonia to kraj kwitnącej wiśni i co to jest „Hanami”. Dlaczego tak mało wiemy o tej kulturze i skąd się wzięły „japonki”. Jak szybko jeżdżą japońskie pociągi i czy Polacy mają swoje orgiami? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi. Zwiedzamy wystawy, poznajemy obyczaje, najciekawsze elementy kultury i sztuki japońskiej, a także jej wpływ na sztukę europejską i  polską. Muzealnym zajęciom towarzyszą rozmaite działania: prezentacja multimedialna, quiz, zabawa plastyczna.

II. „KWIAT WIŚNI” – 13.07., godz. 11.00 - 13.00
O Japonii słyszymy często: „Kraj kwitnącej wiśni”. Mieszkańcy tego kraju z niecierpliwością oczekują pory kwitnienia drzew wiśniowych, a potem urządzają wśród nich pikniki i podziwiają piękne kwiaty wiśni. W toku muzealnych zajęć wykonamy oryginalne zakładki do książek, z malowanym na tkaninie motywem kwiatu wiśni. Poznamy także rozmaite techniki zdobienia japońskich tkanin.

III. „JAPOŃSKIE INSPIRACJE. CERAMIKA” – 20.07., godz. 11.00 – 13.00
Ludność tego kraju zawsze ceniła glinę i chętnie jej używała. Do popularyzacji wyrobów ceramicznych szczególnie przyczyniła się ceremonia tradycji herbacianej oraz wyszukany sposób podawania potraw. Najpopularniejszą  i najbardziej charakterystyczna formą dla japońskiej ceramiki była i jest czarka. W zależności od swego przeznaczenia miały one różne kształty. Służyły do podawania ryżu, na ciastka i owoce, do picia herbaty i innych napojów. Za sprawą muzealnej ekspozycji poznamy rozmaite wyroby ceramiczne oraz wykonamy własne prace inspirowane kulturą japońską.

IV. „KALIGRAFIA JAPOŃSKA NIE JEST TRUDNA” – 27 lipca, godz. 11.00 – 13.00
Japończycy używają do zapisu zupełnie innych znaków graficznych niż my. Niektórzy nazywają je „krzaczkami” lub „hieroglifami”. Sami Japończycy mówią o nich kanji – znaki chińskie. Bardzo dawno temu w VI wieku „pożyczyli” je od Chińczyków. Podczas muzealnych zajęć poznamy podstawy języka japońskiego oraz uczymy się kreślić pędzelkiem wybrane znaki.

V. „FUROSHIKI – SZTUKA PAKOWANIA” – 3 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Furoshiki to kwadratowa chusta o przeróżnych rozmiarach.. W Japonii używa się jej do pakowania i przekazywania prezentów oraz przenoszenia rozmaitych rzeczy. Wykonuje się je z różnych tkanin,
m.in. z bawełny, jedwabiu, wiskozy, nylonu i w bogatej gamie kolorystycznej.  Poznamy sposoby pakowania przedmiotów o różnych kształtach w tkaninę oraz wykonamy własną torbę w technice furoshiki.

VI. „ORIGAMI I ŻURAWIE” - 10 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Kwadratowa karta papieru odpowiednio zginana i składana może zmienić się w niezwykłe ptaki np. żurawie. W Japonii żuraw jest symbolem szczęścia i długowieczności. Bardzo często żuraw przynoszony jest osobom chorym, jako życzenie powrotu do zdrowia lub dołączany do prezentu. Opowiadamy o japońskiej sztuce orgiami, o żurawiu – co symbolizuje i jaki ma związek ze spełnianiem życzeń. Wspólnie zrobimy żurawie origami, napiszemy na nich swoje życzenia i wyślemy wysoko do nieba.

VII. „W JAPOŃSKIM OGRODZIE ZEN” – 17 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Najsłynniejsze  japońskie ogrody związane są z tradycją buddyzmu zen: to suche ogrody krajobrazowe. W kamiennych ogrodach odpowiednio zagrabiony piasek „udaje wodę, np. morze, fale, nurt wody czy strumienia, a kamienie otoczone mchem lub trawą – wyspy i góry. Po takich ogrodach nie można spacerować, zazwyczaj  ogląda się je, można w nich także medytować lub zastanawiać się nad związkiem człowieka i przyrody, nad tym, że jesteśmy częścią natury. Poznamy zasady tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich, przygotujemy też własny ogródek „zen”.                       
          
                                                                                                                                                                                                                                                                                                           VIII. „NIE TYLKO JAPOŃSKIE KWIATY” – 24 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00Kwiaty to jeden z ulubionych tematów japońskiej sztuki. Motywy kwiatów odnaleźć można nie tylko na obrazach, drzeworytach japońskich, ale i na różnych przedmiotach: pudełkach do kaligrafii, grzebieniach, ozdobnych szpilkach do włosów, porcelanie, tkaninach… Kwiaty były i są nadal inspiracją wielu europejskich i polskich artystów. My zwrócimy się w stronę polskiej łąki. Wykonamy maki, chabry i stokrotki, ułożymy z nich bukiety, upleciemy wianki, a potem powędrujemy w stronę lubaczowskiego Rynku…

ZAKOŃCZENIE WAKACJI W MUZEUM!


CO, GDZIE, KIEDY?
- Spotkania odbywają się w każdy czwartek, w godz. od 11.00 do 13.00.
- Prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć,  tel. 16 632 18 02
- Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne lub grupowe /grupy do 25 osób/
- Zapraszamy dzieci oraz opiekunów,
- Zajęcia są płatne: 5.00 zł od dziecka.

Zapraszamy!
 


 

 
Miejsce:

Muzeum Kresów
Jana III Sobieskiego 4
Lubaczów 37-600

Komentarze (0)Dodaj komentarz »

Reklama
Organizujesz imprezę? Zgłoś to!
Poinformuj nas o organizowanej przez
Ciebie imprezie.zgłoś imprezę

Inne wydarzenia

Najczęściej oglądane

Nasze patronaty

Koncert zespołu The Backwards
26 listopada 2017

Koncert zespołu The Backwards

Z cyklu „Jesień na Zamku”. Utwory grupy The Beatles.

Koncert Byle nie o Miłości
28 listopada 2017

Koncert Byle nie o Miłości

Z cyklu Jesień na Zamku. Piosenki Agnieszki Osieckiej.