Menu

Bieguny w Teatrze Maska

Teatry
Bieguny w Teatrze Maska
Teatr Maska zaprasza na wyjątkowy spektakl w którym widzowie staną się częścią świata wymyślonego przez reżysera. Przedstawienie jest koprodukcją Centrum Kultury w Lublinie i Teatru Maska w Rzeszowie.

Na biegunie podobno co jakiś czas samotny pingwin odłącza się od stada i idzie w głąb lądu. Premedytacja i upór, z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć, pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad. Przetrwać może tylko ten, kto cały czas jest w ruchu.

"Zwichnięty Geniusz", jak pisali o Norwidzie współcześni, któremu nie udało się wziąć udziału w ekspedycji na Biegun Północny, wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed "drugim sobą" - jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Być może jak Konrad z "Wyzwolenia", ale wpół zamarznięty, wyciągnie rękę "po święty ogień, który TAM płonie"... Równocześnie w Zakładzie św. Kazimierza na peryferiach Paryża zakonnice segregują pozostałe po martwym już Norwidzie skrzynie pełne listów, wierszy i myśli.

W "Biegunach" Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Bohaterowie najważniejszych tekstów "starszych braci" stają się więc sposobem poruszania się po nieskończonym.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Passini
Obsada: Ewa Mrówczyńska, Jadwiga Domka, Paweł Janyst, Malwina Kajetańczyk, Klaudia Cygoń, Jarosław Tomica.

Adres:

Teatr Maska
ul. Mickiewicza 13
Rzeszów
35-064

Data i czas:

Cena:

18–20zł
Otwórz w Google Maps

Ostatnio dodane