Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Problemy zdrowotne zwycięzcy Eurowizji. Fani trzymają kciuki

Problemy zdrowotne zwycięzcy Eurowizji. Fani trzymają kciuki
Fani artysty trzymają kciuki za jego powrót do zdrowia. (Fot. PAP Life)
Salvador Sobral, zwycięzca tegorocznej Eurowizji, znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu w Carnaxide, pod Lizboną, z powodu niewydolności kardiologicznej. Portugalski muzyk czeka na przeszczep serca.

Jak ujawniła portugalska prasa, Sobral przebywa na oddziale intensywnej terapii w podlizbońskim szpitalu Świętego Krzyża w Carnaxide. Placówka ta, gdzie w 1986 r., przeprowadzono pierwszy w Portugalii udany przeszczep serca, przewodzi w leczeniu chorób kardiologicznych.

Według mediów lista osób odwiedzających 27-letniego Sobrala jest ograniczona i figurują na niej tylko osoby najbliższe muzykowi. Nie ma na niej jego dziewczyny Jenny Thiam, francuskiej aktorki, która od ponad miesiąca pracuje przy jednym z filmów poza Portugalią.

Z ustaleń mediów wynika, że Sobral z uwagi na szybko pogarszający się stan zdrowia jest pierwszym na liście osób czekających na przeszczep. Aby do niego doszło, musi znaleźć się odpowiedni dawca, a stan zdrowia muzyka ulec stabilizacji.

8 września Salvador Sobral dał w Estoril pod Lizboną ostatni koncert. W jego trakcie muzyk zapewnił słuchaczy, że rozstanie będzie krótkie, gdyż on sam "musi oddać swoje ciało nauce".

Sobral od kilku lat cierpi na serce i czeka na transplantację. Wprawdzie dotychczas muzyk regularnie koncertował, ale z powodu stanu zdrowia odmawiał udziału w projektach poza granicami Portugalii. Wyjątkiem był udział w majowym finale Eurowizji na Ukrainie, który wygrał.

Nieznany przed majowym finałem Eurowizji muzyk był anonimowy nawet we własnym kraju. Sławy przysporzyło mu zwycięstwo w europejskim konkursie piosenki, a także nonkonformistyczny styl bycia i wypowiedzi. Niektóre okazały się niefortunne i ściągnęły w ostatnich tygodniach falę krytyki na Sobrala.

Salvador Sobral wygrał 13 maja organizowany w Kijowie 62. finał Eurowizji piosenką "Amar pelos dois" (Kochać za dwoje) i po raz pierwszy w 53-letniej historii udziału Portugalii w tym konkursie zapewnił jej zwycięstwo.

Autorką zwycięskiej piosenki jest o dwa lata starsza siostra Salvadora, Luisa Sobral. Utwór powstał w pośpiechu na kilka dni przed terminem składania konkursowych piosenek w rywalizacji wyłaniającej reprezentanta Portugalii na Eurowizję.