Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bieszczady: Żubry wędrują do miejsc zimowania

Bieszczady: Żubry wędrują do miejsc zimowania
Wędrówka żubrów trwa już od kilku tygodni. (Fot. Thinkstock)
Trwa sezonowa wędrówka do miejsc zimowania żubrów żyjących w Bieszczadach. "Będą zimować m.in. w dolinie Sanu" - poinformował dziasiaj rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Opady śniegu oraz mróz sprawiły, że żubry z wyższych partii gór przemieszczają się do zimowych ostoi. Wędrówka trwa już od kilku tygodni" - wyjaśnił Edward Marszałek.

Zwierzęta jeszcze nie korzystają z przygotowanych paśników. "Leśnicy karmę zaczną wykładać, gdy śnieg uniemożliwi żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu" – powiedział.

Przypomniał, że żubry podobnie jak niedźwiedzie "szczególnie cenią owoce buka - bukwie, które w tym roku akurat nie obrodziły, ale chętnie teraz zjadają pędy jeżyny i drzew". "Czynią też spore szkody w uprawach leśnych i młodnikach" - dodał rzecznik.

Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia tych zwierząt.

Pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady - po ponad dwóch wiekach nieobecności - w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Według szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ponad 400 żubrów. Na co dzień można je obejrzeć w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Żyje tam 11 osobników, w tym dwa urodzone tego lata. Byk dominujący to Xsarius; do Mucznego przyjechał cztery lata temu z Niemiec. Natomiast wiodąca krowa Thilli pochodzi ze Szwajcarii.