Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bogatego poznasz... po minie

Bogatego poznasz... po minie
Jak dowiedli naukowcy, osoby majętne można poznać nie po dobrach materialnych, a po wyrazie twarzy. (Fot. Thinkstock)
Bogatego od biednego, jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, można odróżnić po wyrazie twarzy. Osoba zamożna wydaje się być bardziej pogodna, nawet jeśli się nie uśmiecha.

Kanadyjscy badacze sfotografowali 160 białych twarzy - 80 kobiet i 80 mężczyzn, bez kolczyków i tatuaży, o neutralnym wyrazie twarzy. Ankietowanych poproszono, aby na podstawie pierwszego wrażenia określili, którzy są "bogaci", a którzy "biedni". Chociaż patrzyli na twarze tylko przez pół sekundy, większość ich wskazań pokrywała się z faktycznym statusem majątkowym fotografowanych.

Psycholog Nicholas Rule tłumaczy to w następujący sposób. "Obojętne twarze ludzi bogatszych mają szczęśliwy wyraz prawdopodobnie, dlatego, że częściej gościł na nich uśmiech. Zamożniejsi wiodą na ogół życie bardziej beztroskie. Uśmiech pozostawia wiele śladów, a mimika z biegiem czasu zaczyna wchodzić w nawyk" - przekazał dziennikowi "Toronto Star".

Do wyników badania doskonale odnosi się też myśl wygłoszona przed laty przez gwiazdę modelingu, Cindy Crawford: "Twarz, którą masz w wieku 25 lat, jest twarzą, którą dał ci Bóg. Twarz, którą masz w wieku 50 lat, jest twarzą, na którą zapracowałeś". Na piękną twarz zapracujmy, więc uśmiechem.