Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Chrowacki Split został miastem partnerskim Rzeszowa

Chrowacki Split został miastem partnerskim Rzeszowa
Piękny Split jest 13. miastem partnerskim Rzeszowa. (Fot. Thinkstock)
Chorwackie miasto Split zostało miastem partnerskim Rzeszowa. Umowa została podpisana we wtorek w stolicy Podkarpacia. Split jest 13. miastem partnerskim Rzeszowa.

Jak żartował podczas uroczystości prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, w stolicy Podkarpacia brakuje wybrzeża i morza. "I chcielibyśmy, podpisując tę umowę, przenieść trochę waszego morza do naszego miasta" – dodał.

Natomiast wiceburmistrz Splitu Jelena Hrgović podkreśliła, że oba miasta mają długą historię. "W waszym mieście odkryliśmy coś, czego poszukiwaliśmy. To przemysł i biznes, który tu rozkwita. W Rzeszowie widzimy, jak można w sposób mądry rozwijać miasto nie tylko w celach turystycznych, jak można dbać o infrastrukturę, o młode rodziny" – dodała.

Hrgović przypomniała, że współpraca między miastami rozpoczęła się kilka lat temu. "Umowa jest efektem tej współpracy" – powiedziała.

Wiceburmistrz Splitu chciałaby, aby powstało połączenie lotnicze między podrzeszowską Jasionką a jej miastem. "W ten sposób moglibyście szybciej dotrzeć nad Adriatyk, a nam ułatwi to dostęp do waszego przemysłu, do Doliny Lotniczej, która prężnie się rozwija. Istnieje także duże pole do współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi" – zauważyła Hrgović.

Split to drugie pod względem liczby mieszkańców chorwackie miasto, leży w Dalmacji. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i komunikacyjnym. Działają tam: port lotniczy i terminal promowy, obsługujący rejsy m.in. do Rijeki, Dubrownika, na pobliskie wyspy oraz do Wenecji we Włoszech.

Stolica Podkarpacia ma umowy partnerskie już z 13 miastami. Oprócz Splitu są to m.in. Gainesville (USA), Bielefeld (Niemcy), Nyíregyháza (Węgry), Lwów (Ukraina) i Lamia (Grecja).