Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dumni z bycia Anglikami? To zależy

Dumni z bycia Anglikami? To zależy
Za "dobrą starą Anglią" najmniej tęsknią osoby młode. (Fot. Getty Images)
Osiem na dziesięć osób w Anglii jest dumnych ze swojej narodowości. Te liczby wyglądają jednak już zupełnie inaczej, gdy porównamy ludzi młodych i starsze pokolenie, a także poszczególne regiony kraju.

Z ankiety YouGov przeprowadzonej na zlecenie BBC wynika, że 72 proc. osób powyżej 65. roku życia jest dumna z bycia Anglikiem. W przedziale wiekowym 18-24 odsetek ten wynosił już tylko 45 proc.

Najwięcej osób dumnych ze swojej narodowości mieszka w Lincolnshire i Midlands (90 proc.). Na przeciwległym krańcu znajdują się Londyn, Oxford i Cambridge, gdzie tylko 32-45 proc. respondentów bardzo identyfikuje się ze swoim pochodzeniem.

Angielska duma wyróżnia ok. 2/3 ankietowanych w nadmorskich i byłych przemysłowych miastach, ale mniej niż połowę ludzi w Liverpoolu i Manchesterze.

W londyńskich dzielnicach, takich jak Hackney i Lambeth, odsetek ten wynosi odpowiednio 37 i 38 proc. 

Co ciekawe - im dalej od Londynu, tym bardziej mieszkańcy identyfikują się z konkretną częścią Anglii.

Połowa ankietowanych uważa, że ​​Anglia była lepsza w przeszłości, a 17 proc. wierzy, że najlepsze dni jeszcze przed nią.  Za "dobrą starą Anglią" najbardziej tęsknią osoby powyżej 65. roku życia. (60 proc.), a najmniej respondenci w wieku 18-24 lat, którzy najmocniej wierzą, że ich kraj ma najlepsze lata przed sobą.

Kiedy w takim razie ktoś staje się Anglikiem? Zdaniem większości respondentów (80 proc.), żeby tak się stało, wystarczy się tutaj urodzić. 

Życie w Anglii przez mniej niż pięć lat kwalifikuje kogoś jako Anglika w umysłach zaledwie 14 proc. ankietowanych. Dla 38 proc. osób będziesz Anglikiem, jeśli mieszkasz w kraju 10 lat i więcej.

Najwięcej osób dumnych ze swojej narodowości mieszka w Lincolnshire i Midlands. (Fot. Getty Images)