Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dwa martwe żubry. Zaatakował je niedźwiedź

Dwa martwe żubry. Zaatakował je niedźwiedź
W Bieszczadach żyje ponad 400 żubrów, z czego prawie połowa w gminie Lutowiska. (Fot. Wikipedia)
Niedaleko miejscowości Olchowa na terenie Nadleśnictwa Lesko znaleziono dwa martwe żubry. Prawdopodobnie zabił je niedźwiedź - poinformował dzisiaj rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik dodał, że pierwszy z żubrów to 8-letni byk. "Został znaleziony już w stanie szczątkowym, pozostała z niego tylko przednia część. Natomiast drugi żubr, 11-letni byk, miał uszkodzony kręgosłup i rany od niedźwiedzich pazurów" – zaznaczył.

Obydwa znaleziska znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie. Leśnicy znaleźli martwe żubry w minioną sobotę.

Jak powiedział Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko, o znalezisku powiadomiony został Powiatowy Lekarza Weterynarii w Sanoku oraz placówka Polskiej Akademii Nauk w Ustrzykach Dolnych i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. "Jeszcze w niedzielę przeprowadzono oględziny miejsca oraz samych resztek żubrów" – dodał.

Pobrane zostały próbki tkanek do badań genetycznych i na obecność prątka gruźlicy. Na podstawie oględzin miejsca zdarzenia i resztek zwierząt weterynarze wykluczyli ingerencję człowieka, natomiast jako bardzo prawdopodobną przyczynę śmierci żubrów przyjęto atak niedźwiedzia, na co wskazują obrażenia i liczne tropy tego drapieżnika, jak również jego legowiska.

"Kilka lat temu w tej okolicy mieliśmy przypadek zabicia żubra przez niedźwiedzia, który przez kolejne tygodnie odżywiał się swoją zdobyczą właśnie u progu zimy. Wygląda na to, że drapieżnik i tym razem skorzystał z okazji, by odłowić kolejne sztuki ze stad żubrów przemieszczających się ku swym zimowym ostojom. Głęboki wąwóz, do którego zapędzony żubr łamie nogi lub przewraca się, daje przewagę drapieżcy" – zaznaczył Jankowski.

Nadleśnictwo Lesko wystąpi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie o zgodę na spreparowanie czaszek padłych żubrów dla celów edukacyjnych.

W Bieszczadach żyje ponad 400 żubrów, z czego prawie połowa w gminie Lutowiska.