Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Eurostat: Polacy największą grupą naturalizowanych Irlandczyków

Eurostat: Polacy największą grupą naturalizowanych Irlandczyków
W 2016 przysięgę lojalności wobec Irlandii złożyło 1,3 tys. Polaków. (Fot. A. Kubas/Londynek.net)
Polacy stanowili w 2016 roku największą grupę wśród przyjmujących irlandzkie obywatelstwo. Jednocześnie podwoiła się liczba Brytyjczyków, którzy uzyskali paszport Zielonej Wyspy.


Polacy, Hindusi i Nigeryjczycy otrzymali w 2016 najwięcej irlandzkich obywatelstw. Według danych Eurostatu, przysięgę lojalności wobec nowego kraju złożyło 1,3 tys. naszych rodaków.
W sumie w okresie tym irlandzkie paszporty otrzymało ponad milion osób. To o 841 tys. więcej niż w 2015 i o 889 tys. niż w 2014.

Biorąc pod uwagę Unię Europejską, głównymi beneficjentami byli Marokańczycy, Albańczycy i Hindusi. 89% ze 101 tys. Marokańczyków postarało się o prawa równe Hiszpanom, Włochom i Francuzom, a z 67,5 tys. Albańczyków 97% otrzymało obywatelstwo Włoch lub Grecji.

Ponad połowa Hindusów i Pakistańczyków starających się o obywatelstwo kraju unijnego wybrała na nową ojczyznę Wielką Brytanię, podczas gdy niemal połowa z 32,8 tys. Turków – Niemcy.

12% wszystkich przyjmujących nowe obywatelstwo stanowili mieszkańcy innego państwa członkowskiego, podczas gdy resztę - przybysze spoza Wspólnoty oraz bezkrajowcy.

Z danych Eurostatu wynika także, iż liczba Brytyjczyków, którym przyznano obywatelstwo innego kraju unijnego w 2016 roku, wzrosła dwukrotnie w stosunku do 2015.