Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gdynia trafi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Gdynia trafi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Gdynia cechuje się niezwykłą i unikatową architekturą. (Fot. Getty Images)
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni, poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że podejmie kroki, aby wpisać miasto na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wsparcie dla tych starań zadeklarował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


"Gdynia jako całe miasto, związane nierozerwalnie ze stuleciem polskiej niepodległości, symbol dziedzictwa kulturowego niepodległej Polski, na tej liście UNESCO powinno się znaleźć. W Śródmieściu znajdują się budynki w stylu przedwojennego modernizmu. Jeżeli będę prezydentem miasta, to w pierwszym miesiącu urzędowania wystąpię z takim wnioskiem, ale też jestem już po rozmowach z rządem - Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz MSZ - i to wsparcie ze strony rządu będzie. Tylko ze strony samorządu, nie było takiego wniosku" - przekazał Horała na konferencji prasowej.

Zdaniem Horały, wpisanie Gdyni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowiłoby bezpłatną promocję miasta. "To jest przykład, jak można promować miasto, w sposób bezkosztowy, nie tak jak np. pokazy samolotów kosztujące grube miliony złotych, które można by wydać na potrzeby gdynian. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to jest marka znana w całym świecie" - podkreślił.

Szynkowski vel Sęk wyraził satysfakcję z wizyty w Gdyni, która - jak dodał - "jest perłą architektoniczno-urbanistyczną naszego dziedzictwa narodowego", ale też dziedzictwa europejskiego.

"Kiedy dowiedziałem się, że jest taka możliwość i dobra wola ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby poczynić ten krok i Gdynia mogła być wpisana jako zespół architektoniczno-urbanistyczny, jako całe miasto, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oczywiście od razu byłem entuzjastą tego przedsięwzięcia" - przekazał wiceszef MSZ.

Dodał, że jest zaskoczony "wyjątkowo małą aktywnością" w tej kwestii obecnych władz miasta.

"Bo wydawało się, że dla miasta to prestiż, szansa rozwoju ruchu turystycznego, bo specjalne wycieczki organizowane są po tych miejscach wpisanych na listę UNESCO. Ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie. Uważam, że to jest doskonały pomysł i że jest to w pełni uzasadnione" - stwierdził Szynkowski vel Sęk.

W Polsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 14 obiektów kulturowych oraz jeden przyrodniczy. W północnej części kraju jako jedyny na tej liście jest zamek krzyżacki w Malborku.