Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gdzie jest najwięcej zarazków? Na torebkach...

Gdzie jest najwięcej zarazków? Na torebkach...
Damskie torebki siedliskiem zarazków? (Fot. Thinkstock)
Na przedmiotach codziennego użytku gromadzi się więcej zarazków niż na deskach klozetowych, które na ogół często się czyści. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Według amerykańskiego mikrobiologa z University of Arizona, Charlesa Gerby, ludzie się zbyt przejmują możliwością zarażenia chorobami w toalecie. Bardziej niebezpieczne może być używanie torebki, lub jazda Uberem.

Badanie organizacji non-profit NSF International wskazuję, że chociaż mało, kto to podejrzewa, do najbardziej zainfekowanych przedmiotów zaliczają się szczoteczki do zębów. Ponieważ trzymamy je zazwyczaj w łazience należy przynajmniej zamykać pokrywkę sedesu, gdy spłukujemy toaletę.

W opinii NSF, najlepszym sposobem na uniknięcie zarazków na szczoteczce jest jej trzymanie z dala od toalety, czyszczenie, co tydzień i wymiana co trzy do czterech miesięcy. Przechowalnią zarazków są też damskie torebki. Kobiety zabierają je z sobą często nawet do łazienki i prawdopodobnie właśnie, dlatego zbiera tyle zarazków. Brytyjskie badanie, w którym naukowcy pobrali próbki bakterii z torebek pracowników biurowych, wykazało, że są one średnio trzy razy brudniejsze od desek sedesowych.

Torebki przenoszą wiele zarazków, także, dlatego ponieważ kobiety bez przerwy je dotykają i kładą na podłodze. Co więcej zainfekowane są też drobiazgi jak kremy do rąk i kosmetyki. Najbrudniejsze, według badań, okazały się krem do twarzy lub rąk. Odkryto na nich więcej bakterii niż na sedesie. W tej klasyfikacji tuż za nimi plasują się szminka i tusz do rzęs. Zgodnie z zaleceniami należy unikać umieszczania torebek na podłodze. Wypróżnione można przetrzeć antybakteryjną chusteczką, a skórzane wytrzeć miękką szmatką i ciepłą wodą z mydłem.

Mnóstwo zarazków znajduje się w pojazdach. Badanie NetQuote, zajmującej się porównywaniem ubezpieczeń na Florydzie odkryło je zwłaszcza na pasach bezpieczeństwa i przyciskach okiennych.

Stosunkowo najlepiej było taksówkach, później w samochodach do wynajęcia a najgorzej w tych, których kierowcy oferują przejazd jednocześnie kilku mieszkającym w sąsiedztwie klientom.