Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jeśli październik, to do lasu!

Jeśli październik, to do lasu!
Finowie chętnie spędzają jesień poza domem. (Fot. Getty Images)
Piesze wędrówki, biegi, kajakarstwo, wędkarstwo, zbieractwo czy obserwacje ptaków - w lesie zdrowo spędzić czas możnana wiele sposobów. W Finlandii, gdzie ok. 80 proc. powierzchni kraju jest pokrytych lasami, a 10 proc. jeziorami trwa kampania promująca obcowanie z przyrodą.


"Mennään metsään" (fin.), czyli "chodźmy do lasu" to jesienna kampania fińskiej telewizji i radia YLE, która ma zachęcić do zdrowego wypoczynku w lesie oraz wypromować fińską koncepcję tradycyjnego "prawa każdego człowieka do korzystania z przyrody" (everyman's right). W ramach akcji przypomina się, że według badań, aktywność na łonie natury zwiększa dobre samopoczucie człowieka: pozwala szybciej zredukować stres, odświeżyć umysł czy obniżyć ciśnienie oraz tętno.

W internetowej sondzie, która jest otwarta do końca pierwszego tygodnia października, zarejestrowano już ponad 250 tys. wizyt leśnych. W ankiecie każdy może wpisać, ile razy oraz na jakim obszarze przebywał na łonie natury w ciągu ostatnich dni. Do sondy dołączona jest interaktywna mapa pozwalająca sprawdzać stopień aktywności i częstotliwość „wyjść do lasu” w poszczególnych gminach. Może to być nie tylko wyjazd na ryby czy grzybobranie, ale także pływanie, wioślarstwo i kajakarstwo po pojezierzach czy też np. podróż do pracy leśnymi drogami albo chociażby wyprowadzenie psa podczas wieczornego spaceru. Każdy kto weźmie udział w kampanii "chodźmy do lasu" może wydrukować pamiątkowy dyplom potwierdzający aktywność na łonie natury i uczestnictwo w kampanii.

Z akcją fińskiej telewizji związane są starania o wpisanie koncepcji "prawa każdego człowieka do korzystania z przyrody" na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jak podkreśla YLE, ze względu na to, że uzyskanie wpisu nie jest łatwe, "silne wyrażenie woli przez obywateli odgrywa istotną rolę w procesie składania wniosków".

Według fińskiego ministerstwa środowiska "w Finlandii każdy ma możliwość korzystać z przyrody niezależnie od tego, do kogo należy teren lub kto nim zarządza". Fińska koncepcja prawa "pozwala każdemu czerpać radość z wypoczynku na świeżym powietrzu oraz wolności pośród lasów i wzgórz, wielu jezior i rzek, jedynie z niewieloma ograniczeniami". Podkreśla się również, że "publiczny dostęp do prywatnych obszarów jest znacznie szerszy w Finlandii oraz innych krajach nordyckich, niż w większości innych państw".

Każdy na terenie Finlandii, również cudzoziemiec, ma prawo m.in.: poruszać się w środowisku naturalnym – wędrować, biegać, w tym także na nartach oraz np. jeździć na rowerze czy konno; przebywać i nocować tymczasowo (poza miejscami gdzie nie jest to dozwolone); zbierać owoce leśne czy grzyby; pływać, przemieszczać się łodziami, a zimą poruszać się po lodzie; wędkować, w tym także spod lodu (poza niektórymi zbiornikami).

Wolność korzystania z przyrody nie oznacza jednak pełnej dowolności – szczególnie, że natura na północy jest szczególnie wrażliwa i w razie zniszczeń może powracać do swojego wcześniejszego stanu bardzo powoli. Należy zatem pozostawić środowisko w stanie nienaruszonym i zachować bogactwo naturalne Finlandii dla przyszłych pokoleń.