Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Must have sezonu? Flanelowa koszula!

Must have sezonu? Flanelowa koszula!
Flanelowa koszula mimo bardzo swobodnego charakteru, potrafi ożywić stylizację, dodając jej przy tym nonszalancji. (Fot. Thinkstock)
Dawniej, z uwagi na funkcjonalność i wygodę, flanelowe koszule nosili głównie robotnicy. Dziś to podstawowy element codziennej garderoby zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Flanelowa koszula, mimo bardzo swobodnego charakteru, potrafi ożywić stylizację, dodając jej przy tym nonszalancji.

Flanela, choć kojarzy się głównie ze stylem fanów Nirvany, swoje korzenie ma w bardziej odległych czasach. Z uwagi na dużą wytrzymałość - tkanina ta chroniła wszak skutecznie przed chłodem i wilgocią - na długo zanim zaczęli ją nosić miłośnicy alternatywnego rocka, szyto z niej kombinezony dla robotników w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, a w czasie wojny - pościel dla żołnierzy.

W latach 90. ubiegłego stulecia flanela wróciła jako element charakterystycznego stylu członków zespołów grunge'owych i naśladujących swoich idoli fanów. W ślad za muzykami Nirvany czy Pearl Jam flanelowe koszule wkrótce nosił już cały świat, który pokochał je za praktyczny fason i nonszalancję.

Dziś flanelowe koszule nie są w modzie niczym zaskakującym czy nietuzinkowym - regularnie pojawiają się w kolekcjach nawet najbardziej uznanych projektantów i luksusowych marek. 

Jednym z największych orędowników tego casualowego fasonu koszuli z nieusztywnianym kołnierzykiem i solidnie przyszytymi do tkaniny guzikami jest niewątpliwie Tommy Hilfiger, w którego kolekcjach flanelowe koszule w charakterystyczną kratę w kolorach bieli, niebieskiego i czerwieni grają pierwsze skrzypce.

Ralph Lauren również nie stroni od tego fasonu, w swoich kraciastych koszulach z flaneli używając rozmaitych kombinacji kolorów.

Choć flanelowa koszula wydawać się może zwyczajnym elementem garderoby, w odpowiednim towarzystwie zaprezentuje się ciekawie. Najprościej połączyć ją oczywiście z jeansami i trampkami, wraz, z którymi stworzy klasycznie casualowy, idealny, na co dzień zestaw.

Zamiast jeansów, warto czasem postawić na bardzo modne obecnie spodnie skórzane, a sportowe obuwie zamienić na sztyblety lub biker shoes z ćwiekami, dzięki czemu strój zyska odrobinę drapieżności.

Możemy ją też z powodzeniem nosić rozpiętą, założoną na prosty T-shirt lub top. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z nazbyt eleganckimi dodatkami - flanelowa koszula to w końcu niegdysiejszy strój robotników. Luz i nonszalancja są, zatem bardzo mile widziane.