Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowcy: Palisz e-papierosy? Uważaj na te smaki

Naukowcy: Palisz e-papierosy? Uważaj na te smaki
Najnowsze doniesienia wskazują, że należy uważać na niektóre smaki liquidów. (Fot. Getty Images)
Najnowsze badania naukowców z New York University wykazały, że e-palenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jeśli dobierze się niewłaściwe smaki. Niektóre z nich nie tylko zwiększają ryzyko infekcji, ale stwarzają nawet bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Naukowcy umieścili na czarnej liście liquidy o smaku cynamonowym, waniliowym i maślanym. Przeprowadzone badanie udowodniło, że zawarte w nich substancje negatywnie wpływają na układ odpornościowy człowieka.

Eksperci dodali, że używanie powyższych smaków może być wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia zwłaszcza wtedy, gdy się je wymiesza. 

Szkodliwe liquidy powodują stan zapalny leukocytów, które odpowiadają za zwalczanie wirusów i bakterii. Ich wadliwe funkcjonowanie często wiąże się z ryzykiem wystąpienia raka, chorób serca, demencji czy cukrzycy.

"Syntetyczne smaki cynamonu, wanilii oraz masła są najbardziej toksyczne. Ich wymieszanie jest śmiertelne dla białych krwinek” - poinformowała dr Thibanka Muthumalage, która prowadziła badania.

Nowe doniesienia opublikowano w dzienniku medycznym "Frontiers in Physiology”. 

Lekarze na całym świecie opierają się w większości na badaniach przeprowadzonych przez America’s National Academy of Sciences, Engineering and Medicine. W liczącym 600 stron raporcie wskazano, że o ile e-palenie jest szkodliwe, o tyle jest korzystne dla osób, które przechodzą na nie z tradycyjnego palenia. Podobne zdanie mają również brytyjscy lekarze, którzy traktują elektroniczne papierosy jako produkt medyczny.

"95 procent urządzeń do e-palenia jest bezpiecznych. Należy jednak jasno podkreślać, że są to produkty przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy chcą rzucić nałóg” - informuje Public Health England.