Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niezwykłe miejsce do "podglądania" zwierząt!

Niezwykłe miejsce do
Powstała 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna. (Fot. malopolska.pl)
Kilkusetmetrowa ścieżka przyrodnicza, wieże do "podglądania" zwierząt, nowe gniazda dla łabędzi - tak w telegraficznym skrócie opisać można najnowszą atrakcję Starego Sącza, czyli enklawę przyrodniczą Bobrowisko.

Zlokalizowany na stawach w widłach Dunajca i Popradu obszar dawniej był terenem żwirowni.

W ramach przedsięwzięcia powstały 400-metrowa kładka i 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna. Na ich końcu ulokowano dwie czatownie przystosowane do obserwacji życia na stawach. Na jednej z nich (piętrowej) zamontowane są dwie lunety obserwacyjne.

Ścieżka wyposażona jest w tablice z opisami charakterystycznych dla tego obszaru roślin i zwierząt. W czatowniach zamontowano także elementy tzw. edutainmentu – czyli edukacji poprzez zabawę. W ramach tego wyposażenia zaprojektowano i wykonano dioramy przedstawiające sceny związane z miejscem, w którym dzisiaj zlokalizowana jest enklawa przyrodnicza Bobrowisko, a które jeszcze kilka dekad temu było terenem żwirowni.

...i 400-metrowa kładka. (Fot. malopolska.pl)

W ramach tego projektu kupiono też stelaże pod gniazda, które przyrodnicy zamontowali w miejscach, gdzie ptaki mają możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.

Projekt realizowany przez gminę Stary Sącz pozwoli też objąć ścisłą ochroną gatunkową łabędzia niemego (Cygnus olor), a ochroną częściową – bobra europejskiego (Castor fiber). Odpowiednią troską zostały również otoczone siedliska łęgu wierzbowego z fragmentami łęgu jesionowo-wiązowego.

Projekt został dofinansowany z funduszy unijnych. Jego wartość wyniosła ponad 1,5 mln zł.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek powiedział podczas otwarcia nowej atrakcji, że powstała ona na niezagospodarowanym dotąd rejonie stawów. „Doszliśmy do wniosku, że ten bogaty przyrodniczo i unikatowy teren trzeba zabezpieczyć przed niekontrolowanym zadeptywaniem, przy równoczesnym wykorzystaniu jego walorów przyrodniczych” - zaznaczył włodarz miasta.