Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nigella Lawson: Liście pandan nowym trendem kulinarnym

Nigella Lawson: Liście pandan nowym trendem kulinarnym
Niepozorne liście mają intensywny i ciekawy aromat. (Fot. Thinkstock)
"Myślę, że to będzie kolejna matcha" - taką karierę pandan wróży Nigella Lawson. Jej zdaniem ta egzotyczna roślina będzie kulinarnym hitem nadchodzącego sezonu.


W swojej kuchni Nigella Lawson stosuje pandan niemalże do wszystkiego - od różnych napojów jak herbata czy latte, po różnorodne wypieki. Istnieje nawet ciasto pandanowe, które swój zielony kolor zawdzięcza sokowi wyciśniętemu z liści pandanu.

"Myślę, że to będzie kolejna matcha" - przewiduje Lawson. "Może się mylę, ale dostrzegam coraz większe zainteresowanie tym produktem. Zauważyłam, że w Stanach można spotkać coraz więcej wypieków z dodatkiem esencji z pandanu" - dodaje.

Aromatyczne liście powszechnie wykorzystywane są w kuchni indonezyjskiej oraz w kuchniach innych krajów Azji Południowo-Wschodniej jako przyprawa, szczególnie do potraw z ryżu i deserów. Często nazywana jest azjatyckim odpowiednikiem wanilii, ma lekko orzechowy, ostry posmak. Liści używa się m.in. do zawijania mięsa czy ryb. Wyrabiana z liści pasta stosowana jest do wyrobu deserów i napojów nadaje im lekko zielony odcień.

Różne części rośliny mają zastosowanie lecznicze, jako okłady na rany, herbatki wzmacniające itp. Roślina wykorzystywana jest również do wyrobu mydeł i kosmetyków.