Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowy Android poinformuje, jak często używamy telefonu

Nowy Android poinformuje, jak często używamy telefonu
Korzystanie ze smartfonów jest zbyt uzależniające? Tak uważają eksperci, którzy nakłonili Google do wprowadzenia nowej funkcjonalności. (Fot. Getty Images)
Nowa wersja systemu Android poinformuje użytkownika, jak wiele czasu spędza on przed ekranem swojego telefonu, a także pokaże czas korzystania z poszczególnych aplikacji - poinformował dziennik "Wall Street Journal".

Według dziennika, nowa funkcjonalność w systemie Android to odpowiedź Google na zarzuty krytyków, którzy twierdzą, że produkty firmy są zbyt uzależniające dla ich użytkowników.

Licznik czasu umieszczony będzie w podręcznym panelu ustawień systemu i pozwoli użytkownikom również na ustalanie limitów korzystania z poszczególnych aplikacji. Funkcja pozwoli też na automatyczną zmianę kolorów wyświetlacza w telefonie na odcienie szarości o wybranej przez użytkownika godzinie, kiedy powinien on odłożyć telefon i udać się na spoczynek.

Szef koncernu Sundar Pichai podczas tegorocznej konferencji Google I/O, odbywającej się w Mountain View w Kalifornii, poinformował, że planowane zmiany to część działań firmy, których celem jest pomoc użytkownikom w utrzymaniu "cyfrowego zdrowia". Pichai zaznaczył, że obecnie "padają bardzo ważne pytania dotyczące wpływu technologii na nasze życie i roli, jaką odgrywają". Poinformował także, że Google "czuje głęboką odpowiedzialność" względem swoich użytkowników.

System Android od Google jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Jego twórcy, podobnie jak inne wielkie firmy technologiczne, takie jak Apple czy Facebook, byli krytykowani za działalność w ramach modeli biznesowych, które uzależniają użytkowników od produktów takich jak telefony czy aplikacje mobilne.

Podczas konferencji I/O przedstawiciele Google zadeklarowali również, że należący do koncernu serwis YouTube podejmie działania mające na celu redukcję czasu spędzanego przez użytkowników przed ekranem. Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie do aplikacji YouTube na urządzenia mobilne powiadomień, które po dłuższym czasie korzystania z programu będą proponowały użytkownikom przerwę.