Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nożownika ze Stalowej Woli zbada nowy zespół biegłych

Nożownika ze Stalowej Woli zbada nowy zespół biegłych
Fot. Thinkstock
Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu powoła nowy zespół biegłych, którzy zbadają nożownika ze Stalowej Woli. Konrad K. w październiku ub. roku, w galerii handlowej ranił nożami 9 osób, z których jedna zmarła.

Jak poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel prokurator zdecydował o powołaniu nowego zespołu biegłych: dwóch psychiatrów i psychologa ponieważ opinia pierwszego zespołu biegłych, który uznał Konrada K. za niepoczytalnego, budzi wątpliwości prokuratury.

Chodzi o to, że ta opinia zespołu biegłych jest rozbieżna z innymi opiniami specjalistów na temat podejrzanego; mężczyzna bowiem leczył się wcześniej psychiatrycznie.

Pierwszy zespół biegłych, powołany jeszcze jesienią 2017 roku (także dwóch psychiatrów i psycholog) ambulatoryjnie zbadał Konrada K. w kierunku ustalenia czy w chwili popełnienia czynu był poczytalny. Biegli stwierdzili u mężczyzny zaburzenia natury psychicznej; nie potrafili jednak na ówczesnym etapie jednoznacznie określić charakteru zaburzeń.

Uznali, że "do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania stanu psychicznego podejrzanego i wydania opinii w tej sprawie, konieczna jest obserwacja psychiatryczna". Po zgodzie sądu podejrzany trafił na obserwację psychiatryczną w warunkach szpitalnych.

Biegli, po trwającej 4 tygodnie obserwacji uznali, że Konrad K. w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny. Ta opinia budziła wątpliwości prokuratury; biegli w czasie przesłuchania przez prokuratura podtrzymali jednak swoją opinię.

"Prokurator po przeanalizowaniu opinii biegłych i materiałów z przesłuchania uznał, że w celu rozwiania wszelkich wątpliwości w sprawie poczytalności podejrzanego, potrzeba jednak powołać nowy zespół biegłych" – wyjaśnił prok. Dubiel.

Dodał, że tym razem badanie nie odbędzie się w formie obserwacji psychiatrycznej, bowiem przeprowadził ją pierwszy zespół biegłych.

27-letni Konrad K. w październiku 2017 r. zaatakował nożami klientów jednej z galerii handlowych w Stalowej Woli. Jedna z jego ofiar – około 50-letnia kobieta - w wyniku obrażeń zmarła. Osiem innych osób zostało rannych. Mężczyznę ujęli klienci galerii i przekazali policji. Mężczyźnie postawiono zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób, poprzez atakowanie dwoma nożami i zadawanie im ran w klatkę piersiową, jamę brzuszną i plecy, w wyniku czego jedna osoba zmarła, a osiem innych zostało rannych.

Grozi mu nawet dożywocie. K. przebywa w areszcie; ze względu na stan zdrowia – w warunkach szpitalnych.

K. w toku śledztwa przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, z których wynika, że za swoje niepowodzenia życiowe obwinia społeczeństwo.

Mężczyzna od 2015 roku leczył się psychiatrycznie. W swoim zakładzie pracy często bywał na zwolnieniach lekarskich od psychiatry; po upływie ostatniego nie wrócił do pracy i nie przedłożył kolejnego zwolnienia.

Jak podawała na początku śledztwa prokuratura – Konrad K. miał kłopoty finansowe; miał też stanąć przed sądem za wyłudzenie kredytu.