Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pierwszy raz w historii spadła sprzedaż smartfonów

Pierwszy raz w historii spadła sprzedaż smartfonów
Sprzedaż smartfonów sukcesywnie spada. (Fot. Thinkstock)
Pierwszy raz w historii spadła sprzedaż smartfonów - podaje najnowszy raport Gartnera, który obejmuje ostatni kwartał 2017 roku. Powodem ma być coraz większe nasycenie rynków wschodzących. W siłę rosną także producenci telefonów z Chin.

W czwartym kwartale 2017 roku sprzedano około 407,8 mln nowych smartfonów, czyli o 5,6 proc. mniej, niż rok wcześniej w tym samym przedziale czasowym.

Według analityka Gartnera, Anshula Gupty, spadek spowodowany jest oddziaływaniem kilku czynników. "Po pierwsze, coraz mniej osób decyduje się na szybką wymianę urządzenia na nowszy model, przede wszystkim dlatego, że wciąż brakuje na rynku tanich smartfonów dobrej jakości. Dzięki temu użytkownicy traktują zakup telefonu jak swego rodzaju inwestycję i wybierają droższe, lepsze modele" - opowiada. "Po drugie, smartfony które użytkownicy wybierają na swoje kolejne urządzenie, są coraz lepszej jakości i cykl wymiany telefonów wydłuża się" - dodaje.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku rekordowe wyniki odnotowali giganci z Chin, czyli Huawei i Xiaomi. Ich sprzedaż wzrosła kolejno o 7,6 proc. i 7,9 proc. w stosunku do poprzedniego roku w tym samym okresie.

"Perspektywy wzrostu dla Huawei leżą zdecydowanie w rynkach wschodzących, a także w Stanach Zjednoczonych" - stwierdził Gupta. "Największym rynkiem Xiaomi poza Chinami natomiast są Indie - i właśnie tam sprzedaż telefonów tej firmy będzie wzrastać" - ocenił.

W całym 2017 roku liderem sprzedaży smartfonów był Samsung, dostarczając swoim klientom ponad 321 mln telefonów. Apple w ubiegłym roku sprzedało natomiast prawie 215 mln egzemplarzy, Huawei zaś - 150,5 mln.