Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pjongczang: Jutro zapłonie ogień olimpijski

Pjongczang: Jutro zapłonie ogień olimpijski
Ogień olimpijski jutro zapłonie dla Pjongczang. (Fot. Getty Images)
W starożytnej Olimpii zostanie jutro wzniecony ogień, który 9 lutego posłuży do zapalenia znicza zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. Sztafetę rozpocznie grecki biegacz narciarski Apostolos Angelis.

24-latek był członkiem siedmioosobowej reprezentacji Grecji na igrzyska w Soczi (2014). W eliminacjach sprintu zajął 74. miejsce. Od Angelisa pochodnię przejmie były koreański piłkarz Park Ji-Sung.

Najbardziej znany jest z występów w Manchesterze United, z którym triumfował w Lidze Mistrzów (2008) oraz cztery razy świętował mistrzostwo Anglii.

Przez osiem dni ogień będzie podróżował po Grecji. 1 listopada, na 101 dni przed rozpoczęciem igrzysk, dotrze do Korei. W Incheon rozpocznie się zasadnicza część sztafety. Zawita do 17 miast i weźmie w niej udział 7 500 osób. Jej motto brzmi "Niech wszyscy błyszczą". Tradycyjnie tajemnicą jest nazwisko osoby, która zapali znicz.

"Sztafeta będzie czynnikiem inspirującym i jednoczącym ludzi. Jesteśmy pewni, że przez te 101 dni w każdym rozpalimy pasję i podekscytowanie igrzyskami" - oznajmił przewodniczący komitetu organizacyjnego Lee Hee-beom.

Ceremonia rozpocznie się w samo południe na terenie starożytnej świątyni Hery. Ogień zostanie wzniecony za pomocą promieni słonecznych skupionych przez zwierciadło optyczne.
Prognoza pogody na wtorek jest jednak niekorzystna.

Kiedy zachmurzenie nie pozwala na zapalenie pochodni w ten sposób, zostaje użyty ogień ze specjalnej zapasowej lampy, zapalonej z zachowaniem odpowiedniej procedury w słoneczny dzień poprzedzający ceremonię. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 2000 roku przed letnimi igrzyskami w Sydney.