Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polskie mikrofirmy wypłacają mikropensje

Polskie mikrofirmy wypłacają mikropensje
Pracownicy mikrofirm mogli liczyć jedynie na 1 861 zł netto. (Fot. Getty Images)
"W polskich mikrofirmach można liczyć na mikrozarobki" - zauważa Money.pl, przytaczając najnowsze dane. W przedsiębiorstwach do 9 pracowników średnio zarabia się niewiele ponad 2 tys. zł.


Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, który regularnie sprawdza polskie uposażenia, wynika, iż dzisiejsza polska średnia to 3,4 tys. zł netto.

“Ten obraz to jednak część prawdy. GUS w tych wyliczeniach bierze bowiem pod uwagę firmy z zatrudnieniem powyżej dziewięciu osób. Mniejszym przygląda się rzadziej, dlatego publikacja tych danych jest wydarzeniem” - relacjonuje portal.

Te nieproporcjonalnie niższe zarobki są i tak większe niż rok temu, kiedy pracownicy mikrofirm mogli liczyć jedynie na 1 861 zł netto.

“Średnia pensja wzrosła więc o niemal dziewięć procent. Do tego wzrostu przyczyniła się przede wszystkim podwyżka płacy minimalnej. W 2016 r. wynosiła ona 1 850 zł, rok później – 2 tys. zł. Dodatkowo sami pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. A dotyczy to przede wszystkim niskopłatnych zawodów, więc ten czynnik także mógł wpłynąć na wzrost płac w mikroprzedsiębiorstwach (choć wciąż są one niskie)” - dodaje Money.pl.

Oprócz zarobków niekorzystnie wypadają inne warunki zatrudnienia w mikroprzedsiębiorstwach. Z 2 mln osób tylko 1,42 mln jest zatrudnionych na umowę o pracy.