Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Powiat jarosławski: Bezpłatne badania dzieci w kierunku nowotworów

Powiat jarosławski: Bezpłatne badania dzieci w kierunku nowotworów
Fot. Thinkstock
Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z powiatu jarosławskiego będą mogły zostać bezpłatnie przebadane ultrasonografem, aby wykryć lub wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Akcja odbędzie się 25-27 kwietnia.

"Im wcześniej, tym lepiej. W dobie tak dużej zachorowalności na raka wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian nowotworowych jest potrzebne i ma ogromny sens" – uważa starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, który jest współorganizatorem miejscowej edycji akcji.

Badania będą się odbywały w mobilnym ambulansie w ramach ogólnopolskiej akcji "Kocham, więc badam!". Pojazd najpierw stanie w Roźwienicy, a przez kolejne dwa dni w Jarosławiu.

Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu poinformował, że radiolog dziecięcy zbada za pomocą nowoczesnego sprzętu USG u każdego małego pacjenta szyję, jamę brzuszną, a także mosznę u chłopców i narządy miednicy mniejszej u dziewczynek. Badania mają na celu wykrycie lub wykluczenie zmian nowotworowych u dzieci. Rodzice otrzymają wynik i konsultację lekarską dotyczącą ewentualnej dalszej diagnostyki.

Badania będą bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Organizatorem akcji są powiat jarosławski, gmina Roźwienica, Komitet Społeczny Jarosławskie Kilometry Dobra wraz z Fundacją "Słoneczna Przyszłość" z Buska-Zdroju.

Sawiński dodał, że inne regiony zainteresowane przeprowadzaniem akcji mogą się kontaktować w tej sprawie z Fundacją "Słoneczna Przyszłość".