Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Powstała darmowa e-biblioteka dla uczniów i rodziców

Powstała darmowa e-biblioteka dla uczniów i rodziców
W badań wynika, że 93 proc. nastolatków codziennie w domu korzysta z internetu. (Fot. Thinkstock)
Lektury.gov.pl - pod tym adresem uczniowie i rodzice mogą znaleźć szkolne lektury w wersji elektronicznej. W bibliotece docelowo znajdzie się ponad 700 darmowych książek z polskiego kanonu lektur w formie e-booków lub audiobooków.

Biblioteka zawiera prawie jedną trzecią wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno obowiązkowych, jak i uzupełniających. Na platformie znajdują się nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy i powieści.

W badań wynika, że 93 proc. nastolatków codziennie w domu korzysta z internetu. Poza tym 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat ma dostęp do internetu. W 90 proc. z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a 77 proc. dzieci korzysta z internetu w celach związanych z edukacją.

Mimo powszechnego dostępu do internetu, jest on rzadko wykorzystywany do poszukiwania lektur. Zadane przez polonistów teksty znajduje w internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. "Nie wynika to z braku dostępu do internetu, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie, zaś dostępne lektury publikowane są w mało atrakcyjnej formie" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

"Nie mniej istotnym problemem jest dostępność lektur w wersji dźwiękowej. Pomimo stale rosnącej popularności audiobooków, dostęp do nich ogranicza fakt, że oferują je głównie płatne serwisy" - podkreślono.

Serwis lektury.gov.pl umożliwia dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Są przeznaczone szczególnie dla tych uczniów, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek - np. niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Po roku szkolnym 2017/2018 zasoby mają być powiększane i uzupełniane o nowe utwory.