Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prawa obywateli Unii w UK zagrożone po Brexicie?

Prawa obywateli Unii w UK zagrożone po Brexicie?
3 miliony obywateli krajów unijnych jeszcze w tym roku będzie musiało się zarejestrować, aby mieć prawo do pobytu w tym kraju po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Dziesiątki tysięcy obywateli Unii Europejskiej może stracić prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wynika z raportu opublikowanego przez Migration Observatory na Uniwersytecie Oksfordzkim. W grupie zagrożonych są ofiary przemocy domowej, dzieci i seniorzy.

Powodem, dla którego wiele osób może stracić prawo do pobytu w Zjednoczonym Królestwie po Brexicie jest fakt, że nie będą one w stanie przedstawić urzędnikom odpowiednich dokumentów, niezbędnych do rejestracji.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce stworzyć system, który będzie łatwy w użyciu dla większości obywateli Unii. Dla pewnej grupy proces rejestracji może być skomplikowany” – stwierdziła Madeleine Sumption z Migration Observatory.

"Chodzi o najbardziej bezbronnych – zarówno ofiary wyzysku, osoby społecznie odizolowane czy też chore psychicznie lub niezamożne” – zaznaczyła Sumption.

"Będą też tacy, którzy w ogóle nie podejdą do rejestracji. Wiemy, że wielu ludzi nie ubiega się nawet o Child Benefit, pomimo iż im się należy” – dodała Sumption.

Jedną z takich zagrożonych utratą praw grup są dzieci, których rodzice nie zarejestrują się lub błędnie sądzą, że sam fakt urodzenia w tym kraju wystarczy, aby nabyć niezbędne prawa. Z raportu wynika, że w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. dzieci obywateli krajów Wspólnoty, urodzonych nad Tamizą lub w innym kraju europejskim.

Problem może również dotyczyć 140 tys. osób, które mieszkały w Wielkiej Brytanii od ponad 30 lat, 56 tys. osób w wieku 75 lat i powyżej oraz ponad 145 tys. obywateli Unii, którym przyznano już status rezydenta, ale którzy i tak muszą dokonać rejestracji jako "osoba osiedlona".

Naukowcy zauważyli też, że niektórzy ludzie mogą mieć trudności w przejściu procesu rejestracji z powodu trudności językowych, wieku, niepełnosprawności lub braku umiejętności obsługi komputera lub dostępu do sieci.

Ponad trzy miliony obywateli Zjednoczonej Europy mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie mogło ubiegać się o statut osoby osiedlonej. Wnioskodawcy między innymi będą musieli przedstawić dokument tożsamości, a także przyznać się do kryminalnej przeszłości.

Aktywiści z organizacji "the3million" zaapelowali do Home Office, aby resort zechciał pomóc niektórym w rejestracji i umożliwił sptkanie z urzędnikami twarzą w twarz.

Obywatele krajów unijnych będą mieć czas na rejestrację do końca czerwca 2021 roku. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.