Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prawie 750 tys. zł w bagażu

Prawie 750 tys. zł w bagażu
Największą ujawnioną kwotę przewoził pod koniec ubiegłego tygodnia 45-letni obywatel Ukrainy. (Fot. Thinkstock)
Podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą, funkcjonariusze ujawnili gotówkę o znacznej wartości, która nie została zgłoszona do odprawy.

Największą ujawnioną kwotę przewoził pod koniec ubiegłego tygodnia 45-letni obywatel Ukrainy, który przekraczał granicę na przejściu w Budomierzu.

W jego bagażu funkcjonariusze wykryli 330 tys. zł, 77 tys. funtów brytyjskich oraz ponad 116 tys. koron szwedzkich - to daje sumę ok. 745 tys. zł. "Przeciw mężczyźnie wszczęto postępowanie karne skarbowe, a na poczet grożącej kary zabezpieczona została kwota 15 tys. zł" – poinformowała st. rachm. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Deklaracji dewizowej nie złożył także obywatel Ukrainy, który przekraczał granicę w Krościenku. Podczas kontroli pojazdu, którym poruszał się mężczyzna, funkcjonariusze ujawnili ponad 195 tys. zł. "Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych podróżny ukarany został mandatem w wysokości 4 tys. zł" – powiedziała Chabowska, .

Z kolei podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS wykryli w osobowym mercedesie 100 tys. złotych. Jak tłumaczył 36-letni Ukrainiec pieniądze przeznaczone były na zakup samochodu, a ukrył je dla bezpieczeństwa. Brak zgłoszenia przewożonej gotówki zakończył się także w tym przypadku nałożeniem mandatu w wysokości 4 tys. zł.

Chabowska przypomniała, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać pisemnie przywóz do kraju oraz wywóz za granicę środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 10 tys. euro.