Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przemyśl chce wybudować 150 "Mieszkań Plus"

Przemyśl chce wybudować 150
Powstające mieszkania w połowie będą przeznaczone na sprzedaż na wolnym rynku. (Fot. Thinkstock)
Władze Przemyśla chcą wybudować 150 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. To pierwszy samorząd z regionu, który podpisał w tej sprawie list intencyjny.

W całym kraju podpisanych zostało już ponad 40 takich porozumień z samorządami. Największą liczbę mieszkań przewidują porozumienie podpisane m.in. z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100).

Zdaniem wiceministra, coraz więcej samorządów "dostrzega realne korzyści" płynące z przystąpienia do programu Mieszkanie plus.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podkreślił, że podpisany list to forma "zaręczyn". "Oznacza on, że dwie strony chcą przystąpić do realizacji projektu Mieszkanie plus. Gmina wyznaczyła już teren pod inwestycje mieszkaniowe, a teraz będziemy mogli przystąpić do utworzenia grupy roboczej złożonej z przedstawicieli Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) i samorządu. Określi ona aspekty techniczne i zakres finansowania inwestycji" – mówił wiceminister.

Wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak oznajmił, że na swoje mieszkanie w mieście czeka prawie 400 osób. "Zatem te potrzeby mieszkaniowe w Przemyślu są duże. Ten program wpisuje się też w to, że dochody mieszkańców naszego regionu nie są najwyższe w porównaniu do innych województw, więc czynsz na tym poziomie, jaki będzie ustalany w ramach programu jest adekwatny i mieszkańców stać będzie na jego płacenie" – zaznaczył.

Samorządy wskazują w listach intencyjnych działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie plus.

Powstające mieszkania w ramach programu w połowie będą przeznaczone na sprzedaż na wolnym rynku. Pozostała część mieszkań będzie wynajmowana długoterminowo, też z opcją wykupu.

Czynsz będzie ustalany co roku przez rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo. I jak podał Żuchowski, dla Przemyśla wynosiłby on obecnie ok. 7,57 zł za mkw (opcja wynajmu) i ok. 12 zł za mkw (opcja wynajmu z dojściem do własności). W Rzeszowie stawki te byłby wyższe.

14 grudnia w Warszawie odbędzie się podsumowanie dotychczasowych spotkań w regionie na temat programu Mieszkanie plus.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa tzw. deficyt mieszkaniowy w kraju wynosi ok. 200 tys. lokali.