Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przewlekłe zmęczenie? Przyczyną może być niedobór żelaza

Przewlekłe zmęczenie? Przyczyną może być niedobór żelaza
Jedzenie bogate w żelazo pomoże w walce ze zmęczeniem. (Fot. Thinkstock)
Zmęczenie, rozkojarzenie, wypadanie włosów - te dolegliwości zwykle zrzucamy na karb przepracowania, pogody. Jednak jak wskazują eksperci przyczyną może być niedobór żelaza.

"Objawy niedoboru żelaza są łatwe do zignorowania u zapracowanych osób - brak sił i energii traktują jako wynik ogólnego przemęczenia - lub nie zdają sobie sprawy z tego, jakie mogą być inne przyczyny takiego samopoczucia" - wskazuje na łamach "Daily Mail" Toby Richards, profesor chirurgii z University College London.

Potrzebujemy żelaza, aby wytworzyć hemoglobinę, białko, które pomaga transportować tlen w organizmie - jej niski poziom może powodować ekstremalne zmęczenie, a także wpływać na inne funkcje organizmu.

Niedokrwistość występuje częściej u osób starszych z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca i rak - te choroby zapalne zakłócają wchłanianie żelaza. Gdy lekarze pierwszego kontaktu podejrzewają anemię - zwykle z powodu zmęczenia i znużenia - wykonają badanie krwi. Lekarz ostrzega jednak, że niedobory żelaza mogą występować nawet wtedy, kiedy nasze badania morfologiczne nie wykazują niepokojących niedoborów.

"Leczenie opiera się przede wszystkim na zdrowej diecie bogatej w żelazo, w której powinny znaleźć się takie produkty jak np.: czerwone mięso, soczewica, fasola i ciecierzyca oraz przyjmowanie suplementów żelaza. Należy je przyjmować na pusty żołądek z produktami bogatymi w witaminę C, aby wspomóc jego wchłanianie" - wyjaśnia prof. Richards.