Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ratownicy GOPR uratowali w nocy dwóch turystów

Ratownicy GOPR uratowali w nocy dwóch turystów
W Beskidach wciąż panują zimowe warunki. (Fot. Thinkstock)
Podczas nocnej akcji poszukiwawczej ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR uratowali dwóch turystów, którzy zgubili szlak i zabłądzili, schodząc ze szczytu Babiej Góry.

"Turyści nie byli przygotowani na taką wędrówkę. Wybrali się na szczyt w lekkich butach i cienkich kurtkach, choć na Babiej Górze utrzymuje się pełnia zimy. Nocą temperatura spadła kilkanaście stopni poniżej zera, a widoczność nie przekraczała 100 m. Przestrzegamy przed takimi wyprawami" – poinformował ratownik dyżurny Edmund Górny.

Turyści z Krakowa wybrali się w góry późnym popołudniem. Dotarli na szczyt, ale później zgubili szlak. Około godziny 20:00 wezwali na ratunek goprowców. "Dzięki telefonom udało się ich szybko namierzyć. Na ratunek wyruszyły ekipy z dwóch stron. Gdy do nich dotarliśmy, byli bardzo wychłodzeni, ale poruszali się o własnych siłach. Sprowadziliśmy ich do doliny" – powiedział Górny.

W Beskidach wciąż panują zimowe warunki. Pokrywa śniegu przy schronisku na Markowych Szczawinach w rejonie Babiej Górze sięga 80 cm. Na północnych stokach góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Mogą zejść przy dużym obciążeniu dodatkowym, natomiast nie należy się spodziewać samorzutnego zejścia dużych lawin.