Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ryanair poprosił o licencję na loty w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Ryanair poprosił o licencję na loty w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Ryanairem podróżuje wielu Polaków zarówno z UK, jak i z Polski. (Fot. Getty Images)
Irlandzkie linie lotnicze chcą zabezpieczyć swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii po Brexicie, dlatego ubiegają się o odpowiednie pozwolenia. Wniosek od Ryanaira do Civil Aviation Authority (CAA) wpłynął tuż przed świętami - informuje telewizja SKY News.

Uzyskanie takiej licencji od władz brytyjskich może być konieczne, aby irlandzki przewoźnik kontynuował prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii w przypadku braku porozumienia między UK a UE.

Bez odpowiedniej brytyjskiej licencji linie lotnicze mogą mieć kłopot po Brexicie - ze wstrzymaniem lotów pomiędzy Wielką Brytanią i krajami Unii włącznie. Takich problemów nie chce mieć Ryanair, którym latają często polscy imigranci w UK. W październiku wystąpienie o taką licencję zapowiedział Wizz Air.

Ryanair złoży wniosek do Civil Aviation Authority (CAA) o przyznanie Air Operator's Certificate (AOC) i UK Operating Licence. Po otrzymaniu zezwoleń, linie będą mogły liczyć na kontynuowanie lotów niezależnie od negocjacji w sprawie Brexitu.

Prezes Ryanaira od czasu referendum domaga się potraktowania lotnictwa jako obszaru priorytetowego w ustaleniach brytyjskich i unijnych negocjatorów.

Obecnie Wielka Brytania i pozostali członkowie Unii tworzą wspólny obszar lotniczy. Jest on objęty zasadami całkowicie wolnego nieba. Każda linia lotnicza, która jest zarejestrowana w Unii, może swobodnie poruszać się na terenie Wspólnoty bez konieczności posiadania specjalnych zezwoleń. Nie jest jasne jak sprawa poruszania się po przestrzeni podniebnej będzie wyglądała już po Brexicie.