Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd kataloński: Parlament zbierze się w poniedziałek mimo zakazu

Rząd kataloński: Parlament zbierze się w poniedziałek mimo zakazu
"Katalonia to nie Hiszpania" - takie flagi można zobaczyć nie tylko w stolicy regionu - Barcelonie... (Fot. Getty Images)
Kataloński parlament zbierze się w poniedziałek, wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zakazującemu sesji, na której może zostać proklamowana niepodległość regionu - poinformował dzisiaj członek autonomicznego rządu Katalonii Raul Romeva.


Romeva, który odpowiada za sprawy międzynarodowe, poinformował BBC, że regionalny parlament podejmie decyzję na temat secesji. "Parlament przedyskutuje, parlament zbierze się. Będzie debata i to jest ważne" - oznajmił polityk, pytany o to, co się stanie w poniedziałek.

Według niego, kryzys zostanie rozwiązany politycznie, a nie na drodze sądowej.

Wczoraj hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii. Oczekuje się, że podczas posiedzenia może zostać proklamowana niepodległość regionu po referendum z 1 października, które wcześniej zostało uznane za nielegalne przez Trybunał.

Ze wstępnych wyników referendum wynika, że 90 proc. głosujących poparło oderwanie się tego regionu od Hiszpanii. Frekwencja w głosowaniu wyniosła ok. 43 proc., a ci Katalończycy, którzy wolą, aby ich region pozostał częścią Hiszpanii, zbojkotowali referendum.

Z sondaży przeprowadzanych przed referendum wynikało, że ok. 40 proc. mieszkańców Katalonii popierało secesję. Jednak większość ankietowanych chciała przeprowadzenia referendum, a brutalne działania policji podczas głosowania zbulwersowały Katalończyków bez względu na poglądy polityczne.

W niedzielę ok. 900 osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.