Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rzeszowianie: Pomnik Walk Rewolucyjnych ma zostać na miejscu

Rzeszowianie: Pomnik Walk Rewolucyjnych ma zostać na miejscu
Kwestią pomnika zajmują się też od kilku dobrych lat naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. (Fot. rzeszow.pl/Tadeusz Poźniak)
Mieszkańcy Rzeszowa zdecydowanie opowiadają się za pozostawieniem na swoim miejscu pomnika Walk Rewolucyjnych. Tak uważa 59 proc. biorących udział w badaniach przeprowadzonych na zlecenie "Wyborczej" i Radia TOK FM.

W ankiecie wzięło udział ponad 800 mieszkańców stolicy Podkarpacia. Były w niej różne pytania, a jedno z nich dotyczyło pomnika Walk Rewolucyjnych, o którym jest ostatnio głośno w związku z ustawą dekomunizacyjną. Największy rzeszowski pomnik - zdaniem niektórych środowisk - źle się kojarzy i powinien zostać wyburzony - informuje wyborcza.pl.

Jednak z ankiety wynika, że większość mieszkańców - bo aż 59 proc. - chce , aby pomnik został na swoim miejscu. Za wyburzeniem lub przeniesieniem monumentu jest zaledwie 14 proc. respondentów.

Kwestią pomnika zajmują się też od kilku dobrych lat naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z ich badań wynika, że wśród mieszkańców Rzeszowa systematycznie rośnie odsetek osób, które uważają, że pomnik powinien pozostać w obecnej postaci - jest ich 47 proc.

Co ciekawe, mocno spada natomiast liczba tych, którzy chcieliby, aby monument zniknął z rzeszowskiego krajobrazu. W 2009 r. było ich 15,5 proc., teraz jest ich zaledwie 5,7 proc.

Jak informuje wyborcza.pl, rzeszowski ratusz wpadł na pomysł, aby zmienić nazwę pomnika i w ten sposób nadać mu inną wymowę. Ze zgłoszonych przez mieszkańców propozycji nazw przedstawiciele ratusza wybiorą najlepszą, która w formie projektu uchwały zostanie skierowana na sesję Rady Miasta Rzeszowa. To rzeszowscy radni zadecydują o nadaniu lub też nie nowej nazwy pomnikowi Walk Rewolucyjnych.