Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Spacer lepszy od tabletek!

Spacer lepszy od tabletek!
Ruch to zdrowie - w każdym wieku! (Fot. Getty Images)
Najlepszą formą aktywności dla seniorów są spacery i gimnastyka wykonywana w domu - uważa lekarz rodzinny prof. Adam Windak. Ruch jest niezastąpionym lekarstwem, lepszym od pigułek.


Aktywnością najłatwiejszą do wprowadzenia dla osób w starszym wieku są spacery. Intensywny spacer jest w zasięgu większości pacjentów. "Często staram się pacjentom sugerować takie aktywności, która łatwo wpisać w ich codzienny rytm funkcjonowania, np. można wysiadać z tramwaju dwa przystanki wcześniej. (...) Tak samo wejście po schodach zamiast używania windy można traktować jako rodzaj wysiłku fizycznego” - informuje prof. Adam Windak, specjalista do spraw medycyny rodzinnej, w wywiadzie, który ukazał się w książce "Seniorze, trzymaj formę!”.

Autor tej książki Maciej Zdziarski oddał głos przede wszystkim mistrzom sportu sprzed lat - wśród nich są m.in. szablista Marian Sypniewski i kolarz Jan Brzeźny, ale o kwestię aktywności fizycznej osób starszych zapytał też lekarzy.

Trzeba uzupełnić, że spacer nie jest dobrym pomysłem w przypadku osób, które cierpią na szczególne ograniczenia w zakresie ruchu. Gdy zimą jest ślisko, co grozi upadkiem i latem, kiedy upał zaburza pracę układu oddechowego i krwionośnego, wtedy też należy odpuścić sobie przechadzki.

"Bezpieczną formą aktywności fizycznej, której pacjenci niemal zawsze mogą podejmować, jest gimnastyka wykonywana w domu. To najbezpieczniejsza forma aktywności, jako że gimnastyka może być dobrana do indywidualnych możliwości pacjenta" – zauważa prof. Windak. Niestety, jak wskazuje lekarz, niewielu pacjentów potrafi wyrwać w tym rodzaju aktywności, bo wykonywanie ćwiczeń w domu może wydawać się niektórym nudne. Udaje się to przede wszystkim tym, którzy wyrobili sobie nawyk ćwiczenia we wcześniejszym okresie życia.