Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Święto jazzu już od jutra w Przemyślu

Święto jazzu już od jutra w Przemyślu
Przemyska część festiwalu odbywać się będzie od czwartku do niedzieli. (Fot. Thinkstock)
Kilkudziesięciu muzyków z kilku krajów świata bierze udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu "Jazz bez...", którego przemyska część rozpocznie się jutro wieczorem. Jest to jeden z największych festiwali międzynarodowych, który odbywa się jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.

Impreza, wzorem lat minionych, jest transgranicznym, jazzowym maratonem, w którym koncerty odbywają się jednocześnie po obu stronach granicy.

W tym roku festiwal rozpoczął się już 1 grudnia w Kijowie i obejmuje swoim zasięgiem kilkanaście miejscowości po obu stronach granicy; w Polsce to oprócz Przemyśla także Warszawa, Wrocław, Lublin i Białystok, na Ukrainie m.in.: Kijów, Sumy, Tarnopol, Łuck, Równe, Lwów, Użgorod, Drohobycz.

Przemyska część festiwalu, organizowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu (CK), odbywać się będzie od czwartku do niedzieli.

Jak przypomniał Jacek Marcińczak, główny organizator z ramienia CK w Przemyślu, najważniejszym celem festiwalu jest popularyzacja muzyki jazzowej, przybliżanie jej odbiorcom oraz przede wszystkim transgraniczna wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą.

"Jest to renomowane przedsięwzięcie, dobrze znane w środowisku muzycznym, które zdobyło sobie uznanie zarówno artystów, jak i publiczności. Przez te lata festiwal zyskał opinię imprezy prezentującej najlepsze wzorce współczesnej muzyki improwizowanej, przyczyniając się w ten sposób do budowania kontaktów kulturalnych i tworzenia międzynarodowych formacji muzycznych" – zauważył Marcińczak.

Podczas tegorocznej przemyskiej edycji festiwalu będzie można usłyszeć polskie zespoły takie jak: Jass Brass Consort z Jasła, który zainauguruje w czwartek imprezę, a także Adam Jarzmik Quintet, Zamiratchi Quartet, Michał Martyniuk Trio z gościnnym udziałem Jakuba Skowrońskiego oraz luksemburski Dock In Absolute, międzynarodowy Mark Tokar Groupe i amerykańsko–ukraiński Ark Ovrutski New York Quartet z gościnnym udziałem Myrona Waldena.

W festiwalu brały już udział takie sławy polskiego jazzu, jak: Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, krakowski Jazz Band Ball, a także najlepsi muzycy z Ukrainy.

Organizatorami festiwalu są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Klub Inicjatyw Artystycznych „Dzyga” we Lwowie.