Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE przygotowuje się na brak porozumienia z Wielką Brytanią

UE przygotowuje się na brak porozumienia z Wielką Brytanią
Wielka Brytania wyraziła zdziwienie przygotowaniami UE. (Fot. Thinkstock)
Komisja Europejska oświadczyła, że przygotowuje się na ewentualny brak porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, podobnie jak do takiego scenariusza przygotowuje się Londyn. To odpowiedź na słowa krytyki ze strony brytyjskiego ministra ds. Brexitu Davida Davisa.

Rzecznik KE Margaritis Schinas przekazał, że Komisja Europejska jest zaskoczona zdziwieniem Wielkiej Brytanii, iż Bruksela przygotowuje się na scenariusz Brexitu bez porozumienia Londynu z Brukselą. Podkreślił, że o możliwości takiego scenariusza informował wcześniej sam rząd brytyjski.

"Premier Theresa May przekazała w styczniu 2017 roku i powtórzyła w swoim przemówieniu we Florencji we wrześniu ubiegłego roku, że scenariusz braku porozumienia jest lepszy dla Wielkiej Brytanii niż scenariusz złego porozumienia i że naturalne jest, iż rząd przygotowuje się na każdą ewentualność" - poinformował Schinas, odwołując się do wypowiedzi brytyjskiej premier.

Rzecznik dodał, że KE traktuje słowa May bardzo poważnie. "Dlatego, naturalne jest, że KE również przygotowuje się na każdą ewentualność" - podkreślił.

Schinas przypomniał, że kwestia tzw. okresu przejściowego po Brexicie w stosunkach między UE i Wielką Brytanią będzie tematem kolejnego etapu negocjacji, a dyskusja na ten temat będzie toczyła się w kolejnych tygodniach.

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis konsultował się z prawnikami w sprawie przygotowań UE do scenariusza Brexitu bez zawarcia umowy z Londynem, twierdząc, że takie działania Brukseli szkodzą brytyjskiemu biznesowi i łamią prawa Wielkiej Brytanii jako państwa członkowskiego.