Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Uczczono 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych

Uczczono 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych
Na londyńskim niebie można było wczoraj zobaczyć spory ruch. (Fot. Getty Images)
Nabożeństwem w Opactwie Westminsterskim, ceremonią przed Pałacem Buckingham oraz przelotem historycznych i współczesnych samolotów bojowych uczczono wczoraj w Londynie stulecie Królewskich Sił Powietrznych (RAF).


RAF powstały 1 kwietnia 1918 roku z połączenia Królewskiego Korpusu Lotniczego (RFC) i Służby Powietrznej Marynarki Królewskiej (RNAS), jako pierwsza w świecie wojskowa formacja lotnicza niezależna od innych rodzajów sił zbrojnych.

W uroczystościach wzięli udział najważniejsi przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym królowa Elżbieta II, następca tronu Karol z żoną Camillą, a także młodsze pokolenie - książę William z żoną Kate oraz książę Harry z żoną Meghan. Zabrakło jedynie 97-letniego męża monarchini, księcia Filipa, który w ubiegłym roku wycofał się z obowiązków publicznych i pojawia się na tego typu wydarzeniach jedynie sporadycznie.

Uroczystość przyciągnęła 70 tys. londyńczyków. (Fot. Getty Images)


Przed Pałacem Buckingham Elżbieta II wręczyła RAF ich nowy królewski sztandar. "Zawsze cechowały was stanowczość, umiejętności i waleczność" - przekazała monarchini. "Pamiętam, jak na niebie nad naszymi głowami toczyła się Bitwa o Anglię, i nigdy nie zapomnimy odwagi oraz poświęcenia tamtych czasów" - dodała.

Monarchini przypomniała, że w 1918 roku jej ojciec, król Jerzy VI, otrzymał jako pierwszy członek rodziny królewskiej dyplom wojskowego pilota, a w końcowych tygodniach pierwszej wojny światowej służył w sztabie lorda Trencharda - dowódcy lotnictwa bombowego koalicji we Francji, uważanego za "ojca RAF".

"Ta rodzinna tradycja jest kontynuowana do dzisiaj: książę Edynburga (Filip), książę Walii (Karol) i książę Cambridge (William) wszyscy dorobili się skrzydeł (odznaki pilota RAF - przyp.red.) i noszą je z wielką dumą" - dodała.

Piloci RAF-u uczcili 100-lecie powstania formacji. (Fot. Getty Images)


W dalszej części dnia odbyła się powietrzna defilada, obserwowana przez zgromadzoną na balkonie Pałacu Buckingham rodzinę królewską oraz przez blisko 70 tys. londyńczyków i turystów zapełniających aleję The Mall. Nad ich głowami przeleciało blisko sto samolotów i śmigłowców - w tym trzy pokazane po raz pierwszy publicznie niewykrywalne przez radar myśliwce F-35, strategiczne samoloty transportowe Globemaster i Airbus A400M oraz używane podczas drugiej wojny światowej bombowiec Lancaster i samolot transportowy Dakota z eskortą pochodzących z tych samych czasów myśliwców Spitfire i Hurricane.

Defiladę zamknęły 22 myśliwce Eurofighter Typhoon w szyku uformowanym w liczbę 100 oraz dziewięć odrzutowców Hawk zespołu akrobacji powietrznej RAF Red Arrows, za którymi ciągnęły się smugi dymu w brytyjskich barwach narodowych - czerwonej, białej i niebieskiej.