Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ukryty majątek dłużnika skarbówka wyśledzi na Facebooku

Ukryty majątek dłużnika skarbówka wyśledzi na Facebooku
Urzędnicy idą z duchem czasu i dokonują kontroli dłużników w mediach społecznościowych. (Fot. Thinkstock)
Dowody na ukryty majątek fiskus bez problemu znajdzie w sieci. Zdjęcia dłużników, chwalących się nowym motocyklem, egzotycznymi wczasami czy domkiem nad jeziorem, wystarczą kontrolerom do konfrontacji z oświadczeniem o braku majątku - donoszą dziennikarze portalu Money.pl, powołując się na informacje z "Rzeczpospolitej".

"Dłużnicy chwalą się zdjęciami domów letniskowych, samochodów czy jachtów. Na portale społecznościowe i ogłoszeniowe wrzucają oferty sprzedaży dzieł sztuki" - informuje na łamach "Rzeczpospolitej" Małgorzata Spychalska-Szuszczyńska z poznańskiej Izby Skarbowej.

Dla "skarbówki" wrzuty tego rodzaju to pretekst, aby wszcząć egzekucję i ściągnąć majątek. Praktykę prześwietlania portali społecznościowych i aktywności w sieci dłużników potwierdza nawet wiceminister finansów Maran Banaś.

Jak zauważa Jarosław Ziobrowski z kancelarii Kurpisz & Ziobrowski, tego rodzaju praktyki są zgodne z prawem, a zdjęcia na Facebooku mogą służyć za materiał dowodowy.

Jak oceniają eksperci, aktywność na portalu społecznościowym może również pogrążyć zwłaszcza małe niezarejestrowane biznesy, które w ten sposób reklamują swoje usługi lub produkty oraz tworzą grupę klientów, a unikają płacenia podatków.