Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Krośnie powstanie inkubator przedsiębiorczości

W Krośnie powstanie inkubator przedsiębiorczości
Dzisiaj podpisano umowę. (Fot. podkarpackie.pl)
Ponad 35,5 mln zł będzie kosztować budowa inkubatora przedsiębiorczości w Krośnie (Podkarpackie). Obiekt, który będzie miał ponad 5 tys. m kw., ma powstać do końca 2020 r.

Budowa inkubatora zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego w kwocie ponad 24 mln zł. W poniedziałek w Rzeszowie podpisano umowę w tej sprawie.

W trakcie uroczystości członek zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch powiedział, że dofinasowanie umożliwi budowę inkubatora, który zwiększy atrakcyjność gospodarczą Krosna i najbliższych okolic. „Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości to nowe miejsca pracy, dobry standard do rozpoczęcia działalności gospodarczej” – dodał.

Pilch przypomniał, że kilka tygodni temu podobną umowę, też na utworzenie inkubatora, podpisano z władzami Przemyśla.

Wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński podkreślił, że dotąd w mieście nie było tego typu inkubatora. „Po analizach, które przeprowadziliśmy zanim złożyliśmy wniosek, okazało się, że istnieje potrzeba budowy takiego obiektu. Dziś nie posiadamy tego typu nowoczesnej infrastruktury” – mówił.

Soliński zaznaczył, że władzom miasta zależy na rozwoju przemysłu usług nowoczesnych, które wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje - lotnictwo, przemysł motoryzacyjny, jakość życia.

W ramach projektu powstanie hala produkcyjna i biurowiec, które wybudowane zostaną w Krośnie przy ul. Żwirki i Wigury. Obiekt będzie miał ponad 5 tys. m kw. Powierzchnia biurowa zajmie 900 m kw., a produkcyjna ponad 2,5 tys. m kw. W inkubatorze powstanie 11 modułów produkcyjnych i 26 biurowych.

Wiceprezydent Krosna powiedział, że firmy będą mogły wynajmować powierzchnie na bardzo atrakcyjnych warunkach. „Firmy będą mogły przebywać w inkubatorze maksymalnie 5 lat” – powiedział.

Z inkubatora będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają nie dłużej niż dwa lata w branżach związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego.

Soliński podkreślił, że w ramach inkubatora mają też być prowadzone usługi doradcze dotyczące m.in. finansowości czy marketingu. „Chcemy, żeby były one darmowe dla firm, które będą w inkubatorze, dlatego będziemy starali się zdobyć na ten cel unijne dofinansowanie” – zapowiedział.

Według założeń projektu na koniec 2021 r., czyli po roku działalności, w inkubatorze ma działać 11 firm. „Liczymy jednak, że zainteresowanie będzie zdecydowanie większe” – powiedział wiceprezydent Krosna.

Budowa inkubatora ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do końca 2020 r.