Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Przemyślu powstanie inkubator przedsiębiorczości

W Przemyślu powstanie inkubator przedsiębiorczości
"Inkubator jest przedsięwzięciem ważnym dla pobudzania przedsiębiorczości". (Fot. Thinkstock)
Wspieranie nowych firm i zwiększenie atrakcyjności gospodarczej miasta to główny cel Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji. Powstanie inkubatora kosztować będzie ponad 4,6 mln zł.

Dzisiaj podpisana została umowa na dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Na konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że inkubator jest przedsięwzięciem ważnym dla pobudzania przedsiębiorczości.

„Wiele miast ma inkubatory i one z pewnością służą jako solidne podstawy, jako element dynamizowania wzrostu i rozwoju. Z pewnością powstaną tu sprzyjające warunki dla obsługi firm. Istnienie kilku firm w jednym miejscu, to daje szanse na kooperację, na współpracę jako wartość dodaną, pozwala na osiągniecie efektu synergii” – mówił Ortyl.

Inkubator powstanie w budynku należącym do urzędu miasta Przemyśla przy ulicy Ratuszowej. Koszt powstania inkubatora to ponad 4,6 mln zł, z tego dofinansowanie z RPO wynosi prawie 3,2 mln zł.

Najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na przebudowę kamienicy ok. 3,9 mln zł. Powierzchnia, która zostanie zmodernizowana wyniesie ponad 1,1 tys. mkw. Obiekt zostanie w pełni przystosowany do funkcji inkubatora, będzie też dostępny dla osób niepełnosprawnych. Prace przy adaptacji budynku mają ruszyć w październiku br., a zakończyć się w listopadzie 2019 r. Samo wyposażenie inkubatora kosztować ma ok. 700 tys. zł.

Główny cel powstania inkubatora to wsparcie tworzenia nowych firm i rozwój już istniejących. Celem jest również zwiększenie atrakcyjności gospodarczej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśla.

Zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak zaznaczył na konferencji, że samorząd musi stawiać na innowacyjność. „Chcemy, aby młodzi ludzie rozpoczynali swój biznes, a później rozwijali go. To jest nasz plan wobec inkubatora i jego budowy oraz przyszłości miasta” – dodał.

Z inkubatora będą mogły korzystać osoby, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, głównie z branż nowych technologii, szczególnie informacyjno-komunikacyjnych oraz przedsiębiorcy, którzy już prowadzą taką działalność.

Inkubator ma świadczyć również specjalistyczne usługi o charakterze szkoleniowym – dla osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą, informacyjnym – np. o pożyczkach dofinansowanych ze środków publicznych na założenie lub rozwinięcie działalności gospodarczej.